Rusza procedura dotycząca obwodnicy Kolbuszowej. Wiemy, kiedy rusza budowa

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała o rozpoczęciu procesu sporządzania dokumentacji dla obwodnicy Kolbuszowej. To pierwsza inwestycja na Podkarpaciu realizowana w ramach rządowego Programu Budowy Stu Obwodnic.

Jak czytamy w komunikacie GDDKiA, do publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej wysłano ogłoszenie o przetargu na wykonanie Studium Korytarzowego i Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego z elementami Koncepcji Programowej oraz materiałów do wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla obwodnicy Kolbuszowej.
Poznamy przebieg

Głównym celem powyższych działań jest  znalezienie optymalnego korytarza nowej drogi i uzyskanie dla niego decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, a następnie dokonanie pełnego rozpoznania geologicznego i ustalenie granic pasa drogowego. Wykonawca będzie zobowiązany przeanalizować możliwość przeprowadzenia obwodnicy zarówno po stronie wschodniej jak i zachodniej miasta. Ostatecznie przebieg nowej drogi zostanie ujęty w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Inwestycja planowana jest do realizacji w systemie „projektuj i buduj” w latach 2026-28. Obwodnica powstanie w nowym śladzie jako droga klasy GP (głównej o ruchu przyspieszonym) o długości około 8,5 km wraz ze: skrzyżowaniami (ewentualnie węzłami), drogami poprzecznymi i drogami dojazdowymi oraz obiektami inżynierskimi i ochrony środowiska. Planuje się też usunięcie przeszkód (budynki).

Program stu obwodnic

Argumentując planowaną inwestycję GDDKiA tłumaczy, że istniejący odcinek drogi krajowej nr 9 przechodzi przez Kolbuszową wśród zwartej zabudowy mieszkaniowej z licznymi jednopoziomowymi skrzyżowaniami i przejściami dla pieszych. Duże natężenie ruchu  jest uciążliwe dla mieszkańców.

Nowa droga ułatwi tranzyt na trasie Rzeszów – Radom i będzie stanowiła jedną z dwóch nowych obwodnic krajowej „dziewiątki” (oprócz tego przewidziana jest realizacja obwodnicy Nowej Dęby). Obie obwodnice mają być elementami przyszłej drogi szybkiego ruchu, która ma zastąpić „dziewiątkę”.
Obwodnica Kolbuszowej jest pierwszą podkarpacką inwestycją, którą będzie realizowana w ramach rządowego Programu Budowy 100 Obwodnic. Koszt projektu oszacowany na blisko 28 mld zł.

1 Komentarz

  1. Dziwne, że wszystkie kosztowne inwestycje (CPK, obwodnice, modernizacja wojska itp.) PIS planujw na kolejne kadencje. Roztrwoni i zawłaszczy podatki, a pieniądze na programy i spłatę zaciągniętych horrendalnych długów, na wyciąganie Polski z zapaści finansowej niech znajdą inni. 5 lat czekam na te śmigłowce dla wojska od Macierewicza, a na razie tylko kręci mi się w głowie od sum roztrwonionych przez Sasina, Szumowskiego i podwyżek przyznanych sobie przez posłów. I zastanawia mnie, jak niewygodne buty musi mieć Dudowa, że wyłącznie za stanie raz na kilka, dni należy jej płacić tyle, ile zarabia przeciętnie sześcioro Kolbuszowian za miesiąc uczciwej pracy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.