Rozbudowa oczyszczalni ścieków dobiegła końca. To jedna z największych inwestycji w dziejach Kolbuszowej

Rozbudowa oczyszczalni ścieków dobiegła końca - zdjęcie główne.

Dobiegł końca pierwszy etap rozbudowy i modernizacji oczyszczalni ścieków w Kolbuszowej Dolnej. Prace z tym związane trwały od czerwca 2021 roku.

Kilka tygodni temu dokonano odbioru technicznego i obiekt oczyszczalni już służy mieszkańcom. To jedna z największych inwestycji z zakresu gospodarki wodno-ściekowej w historii Kolbuszowej.
Grube miliony z kasy państwa

Całkowity koszt przedsięwzięcia wyniósł ponad 27 mln zł, z czego 10 mln zł pochodziło z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, a 3,3 mln zł uzyskano z budżetu państwa.

Co zostało zrobione? Wykonany nowy ciąg technologiczny (dwukomorowy reaktor biologiczny i dwa osadniki wtórne). Wybudowano również nowe obiekty, w tym między innymi: kontenerową stację zlewną i komorę tlenowej stabilizacji osadu. Zmodernizowano też istniejące obiekty.

Fotorelację z realizacji tej wielomilionowej inwestycji znajdziesz w naszym artykule z 30 kwietnia 2023 roku.
Przepustowość oczyszczalni

Efektem tego jest zwiększenie przepustowości oczyszczalni ścieków do 5500 metrów sześciennych na dobę. Spełnione zostały też normy środowiskowe i zmniejszona energochłonność urządzeń.

Inwestycja znacznie zwiększyła też wydajność obiektów. Pozwala między innymi na odprowadzenie i oczyszczenie większej ilości ścieków z terenu gminy. Zmodernizowane urządzenia oczyszczalni umożliwiają bardziej wydajną pracę i zapobiegają ewentualnym przestojom na wypadek awarii.

Wkrótce rusza rozbudowa oczyszczalni ścieków
Oczyszczalnia ścieków w Kolbuszowej Dolnej z lotu ptaka.
Nowy obiekt daje także możliwość przyłączenia nowych obszarów do sieci kanalizacyjnej. To z kolei może spowodować przyspieszenie rozwoju Kolbuszowej i okolic.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.