Radny: – Płatne parkowanie na Rynku jest niesprawiedliwe, faworyzuje bogaczy




Ustanowienie przez Radę Miejską stref płatnego parkowania na płycie kolbuszowskiego Rynku wzbudza kontrowersje. Zdaniem radnego miejskiego, Adama Kaczanowskiego  rozwiązanie jest to niesprawiedliwe, bo faworyzuje bogaczy i uderza w ludzi ubogich.

Chodzi mi o osoby, które są  słabo sytuowane finansowo, a korzystają z parkingu na Rynku – oświadczył Adam Kaczanowski. – Ci ludzie przyjeżdżają tu m.in. płacić rachunki, bo  jest oddział Banku Spółdzielczego. Chodzą również na rehabilitację, która jest nad Nilem. Są to osoby, które mają problem z dojściem piechotą. Oni uważają, że ten projekt jest niesprawiedliwy. Ten system faworyzuje ludzi bogatych, przedsiębiorców, którzy mogą sobie wykupić abonament, ewentualnie załatwić kopertę, bo stać ich na to. Robiłem rozeznanie tego tematu w Kolbuszowej i okazało się, że 75 procent mieszkańców jest temu przeciwna.

Adam Kaczanowski: – Żadnych parkomatów!

Rozmawiałem o tym z jednym panem. Znam go od lat. To człowiek bardzo uczciwy, nie chodzi po żadne zapomogi, żyje skromnie. Ma stary samochód, przyjeżdża tu nim załatwiać sprawy. Zaproponował, żeby zrobić dwie godziny parkowania dla wszystkich za darmo, a po przekroczeniu tego limitu ustanowić bardzo wysokie opłaty. Kto nie będzie tego przestrzegał, dostanie mandat. Nie potrzeba żadnych parkometrów, wystarczą tabliczki informujące. A więc będzie to również z korzyścią dla budżetu gminy – dodał.




Elżbieta Lis, kierownik Referatu Gospodarki i Budownictwa w Urzędzie Miejskim, tłumaczyła, że ustanowienie dwóch darmowych godzin jest niemożliwe do zrealizowania, bo nie dopuszcza tego ustawa o drogach publicznych. – Możemy jednak stosować rozwiązania dogodne dla takich ludzi – zaznaczyła. – Stawka zerowa (bezpłatna – od red.) za parkowanie pojazdów wprowadzona jest dla osób niepełnosprawnych, którzy legitymują się kartą parkingową. Zniżka obowiązuje posiadaczy karty dużej rodziny i Senior Plus. I tutaj też można znaleźć rozwiązanie, które by pomogło tym ludziom.




Przypomnijmy, że strefy płatnego parkowania na Rynku obowiązywać będą w dni robocze w godz. 9-17. Stawka za każdą godzinę postoju wynosić będzie złotówkę. Wprowadzono możliwość darmowego parkowania na czas 30 minut (będzie to biletowane). Płacić będziemy w parkometrach.

7 Komentarzy

  1. Ale pierdoly. Jak ktoś jest bardzo biedny to nie stać go na samochód i tym bardziej jego eksploatacje. Od zapłaty złotówki czy dwóch żaden kierowca nie zbiednieje.

    • Nie zbiednieje jak jest raz na miesiąc a jak codziennie musi być bo zdrowie itd to w skali miesiaca uzbiera się kwota . Zawsze by na dojazd zostało a tak to płać i płać.

      • Co to znaczy ze codziennie musi być bo zdrowie itp ? Jak ktoś chce dbać o zdrowie to najlepiej przerzucić się na chodzenie pieszo albo rower. Nie znam nikogo kto w ramach tzw zdrowia musi przez miesiąc codziennie parkować w rynku. Płatny postój w nikogo nie uderza tylko pomaga tym którzy naprawdę maja do załatwienia ważne sprawy.

  2. Nie od dziś wiadomo, że parkomaty powstaną tylko po to, żeby gmina zarobiła, szkoda że kosztem mieszkańców.

  3. Bardzo dobrze ze powstaną te parkomaty , dokładnie jak bob mówi kogo stać na samochód będzie stać go zapłacić 1 zł na parkingu. A jeśli nie są inne parkingi pod kościołem pod basenem na zielonym rynku, wystarczy się kawałek przejść nie trzeba wozić tylka pod same drzwi! A co do rehabilitacji tam tez jest parking wystarczy wjechać od strony orzecha

  4. Bardzo dobrze teraz widać, jak „ważne” sprawy przyjeżdżali załatwiać mieszkańcy i parkowali na Rynku na cały dzień… Nareszcie jest możliwość wjechania na Rynek, zrobienia zakupów i odjechania, i to wszystko za darmo, lub tą przysłowiową złotówkę (i to teraz można stanąć naprawdę blisko sklepu gdzie się chce coś załatwić)… Opłata jest śmieszną kwotą, przy cenach parkingów w innych miastach, czy opłatach jakie trzeba wnieść by wjechać na teren szpitala gdzieś w Polsce… Więc obecna troska naszych Radnych, wydaje mi się mocno przesadzona, i bardzo mnie interesuje to 75% niezadowolonych, gdzie były prowadzone te badania, bo ja i moi znajomi jesteśmy w 100% za opłatami

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.




Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.