Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski apeluje o pozostanie w domach w Dniu Wszystkich Świętych

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski apeluje o pozostanie w domach w Dniu Wszystkich Świętych

Arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wystosował apel do wiernych o rozłożenie nawiedzania grobów na dni poprzedzające 1 listopada oraz dni następujące po niej. Wystąpił też do seniorów, by w tym czasie zostali w domach.

O odpowiedzialne podejście do odwiedzania grobów swoich bliskich apeluje również parafia p.w. Św. Brata Alberta w Kolbuszowej:

Prosimy aby rozłożyć w czasie nawiedzenie grobów bliskich zmarłych przed Uroczystością Wszystkich Świętych oraz po tej Uroczystości, aby nie było dużo ludzi na cmentarzu w jednym czasie – czytamy w niedzielnych (25.10) ogłoszeniach parafialnych.
Apel arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski przed uroczystościami Wszystkich Świętych.

„Zbliża się dzień 1 listopada, a wraz z nim Uroczystość Wszystkich Świętych i jedna z piękniejszych polskich tradycji nawiedzania cmentarzy, pamięci i modlitwy za zmarłych.

Miarą naszej kultury duchowej jest między innymi zdolność pamiętania o tych, którzy odeszli do wieczności. Dlatego, tego dnia miliony Polaków nawiedzają każdego roku groby swoich bliskich, dowodząc tego, że ludzka miłość nie kończy się razem ze śmiercią.

W tym roku jednak znajdujemy się w nadzwyczajnej sytuacji pandemii i dużego wzrostu zakażeń koronawirusem. W trosce o życie i zdrowie naszych rodaków apeluję o rozłożenie nawiedzania grobów na dni poprzedzające 1 listopada oraz dni następujące po tej uroczystości.

Apeluję również do osób starszych, aby w tym roku odłożyły nawiedzanie cmentarzy i zostały bezpiecznie w domach, wyrażając swoją pamięć poprzez wierną modlitwę.

W związku z nałożonymi ograniczeniami dotyczącymi liczby uczestników zgromadzeń religijnych, w wielu diecezjach w Polsce zostały ogłoszone dyspensy od obowiązku udziału we Mszach Świętych niedzielnych i święta nakazane. Można z nich skorzystać również w Uroczystość Wszystkich Świętych.
W tej wyjątkowej sytuacji, zamiast modlitwy w kościołach i na cmentarzach, łączmy się duchowo ze wspólnotą wiernych poprzez modlitwę w domu oraz za pośrednictwem mediów. W tym trudnym czasie, otaczam wszystkich Polaków modlitwą, za wstawiennictwem świętych patronów naszej Ojczyzny”.

2 Komentarze

  1. Biskup diecezji rzeszowskiej nie udzielił dyspensy wiernym. Mimo ograniczeń liczby osób w kościele, biskup zaznaczył, że na zewnątrz może być nieograniczona ilość osób.

  2. Dziś 70latek nie może iść do sąsiada na kawę. Ale na mszę, gdy ktoś zainfekowany przez godzinę chucha w jego stronę, iść już może, bo to bezpieczne. Politycy i biskupi mają krew na rękach i, co najgorsze, w niczym im to nie przeszkadza, jak długo równoważą to banknoty na tacy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.