Przed nami obchody jubileuszu 250-lecia kościoła pw. Michała Archanioła w Spiach

Przed nami obchody jubileuszu 250-lecia parafii pw. Michała Archanioła w Spiach

W sobotę (30.09) w Spiach, koło Wilczej Woli, odbędą się obchody jubileuszu 250-lecia kościoła pw. św. Michała Archanioła.

Uroczystości w Spiach o godzinie 11 rozpocznie msza święta jubileuszowo-odpustowa. Po nabożeństwie, w ogrodzie przy świątyni, odbędzie się piknik rodzinny.
Koncert  w ogrodzie

Na godzinę 14 zaplanowano tam koncert patriotyczny „Sztafeta Pokoleń”. Przygotowany wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej scenariusz a także oprawa muzyczna za którą odpowiada Stowarzyszenie PassionArt z Krakowa zabiorą przybyłych mieszkańców w podróż historyczną, nawiązując do wydarzeń z ostatnich 250. lat. Będzie również możliwość zobaczenia koncertu na telebimie.

W programie również: atrakcje dla dzieci o darmowe przekąski. Będą też występy: parafialnych grup artystycznych, kapeli Łęgowianie, chóru parafialnego, scholii, zespołu Fidelis i uczestników świetlicy „Świetlik” w Spiach.

Parafia w Spiach, której proboszczem jest ks. Marek Sikora, należy do dekanatu raniżowskiego i diecezji sandomierskiej.

W jej skład wchodzą miejscowości i przysiółki: Wilcza Wola, Rusinów, Pietropole, Trzosowa, część Bojanowa, Laski, Korabina, Sarzyna,  Cisów-Las i Gwoździec.
Trzy kościoły w Spiach

Nazwa wsi Spie pochodzi od nazwy daniny w zbożu. Erekcja (dokument rozpoczynający) powstanie parafii nastąpiła 25 stycznia 1773 roku. W tym samym roku wybudowano drewniany, modrzewiowy kościół, oddając go pod patrona Św. Michała Archanioła.

W 1847 r. doszczętnie zniszczył go pożar. Eucharystia i nabożeństwa były czasowo celebrowane w domu księży wikariuszy. W tym samym czasie zaczęto przygotowywać  plan budowy nowej świątyni z cegły. Wybudowano ją w 1880 r. Dwie dekady później uderzenie pioruna zniszczył znaczną część obiektu.

Niedługo potem przystąpiono do odbudowy kościoła, który nie różnił się od obecnego. Poświęcenia budynku dokonano 1905 r.

Przed nami obchody jubileuszu 250-lecia parafii pw. Michała Archanioła w Spiach

1 Komentarz

  1. 250 lat kościoła w Spiach bo parafia w dalszym ciągu była Raniżow .Parafia Raniżow z Kościołem filialnym w Spiach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.