Prezes spółki ZGKiM zarabia więcej niż burmistrz

Prezes spółki ZGKiM zarabia więcej niż burmistrz

Prawdziwa  burza rozpętała się wokół wynagrodzenia, jakie Adam Maternia dostaje jako prezes Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej oraz likwidator Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. Okazuje się, że zarabia on więcej niż burmistrz Jan Zuba.

Wszystko zaczęło się od wizyty Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w ujęciu wody w Cmolasie. Zakład ten znajduje się pod zarządem PGKiM, którego likwidatorem jest Adam Maternia. Jest on także prezesem spółki ZGKiM w Kolbuszowej.
Krytykuje to Zbigniew Pytlak z Komisji Rewizyjnej:

– Zapytałem pana likwidatora o jego pensję, ale odmówił mi odpowiedzi. Poradzono mi, żebym to sprawdził w oświadczeniu majątkowym. Wyczytałem tam, że z tytułu zatrudnienia przez gminę jako likwidator jego dochód za 2021 r. wyniósł 49 645 zł. Jako prezes spółki zarobił 162 373 zł. Wysoce rażący jest fakt, iż są to dochody wyższe niż burmistrza Kolbuszowej. A pamiętajmy, że stawki za dystrybucję wody, odprowadzanie ścieków, wywóz śmieci świadczone przez zarządzane przez pana Maternię zakłady są wyższe niż w innych gminach – złościł się Pytlak.

Adam Maternia odpiera zarzuty:

– Pan radny Pytlak czytał moje oświadczenie, ale chyba nie zrozumiał go do końca. Pełnię funkcję likwidatora PGKiM. W spółce komunalnej pełnię funkcję prezesa i dyrektora, to trzeba rozróżniać. Prezes to strategia, rada nadzorcza, zgromadzenie wspólników i zarząd. Dyrektor to zarządzanie operacyjne spółką. To są inne wynagrodzenia, które mam połączone. To trzeba rozumieć, pytając o moje zarobki. Dziwię się, że pan radny, nie zapytał o moje wykształcenie, uprawnienia zawodowe i doświadczenie. Nie pytał też, ile czasu poświęcam na pracę – wyliczał.
– Wysokość wynagrodzenia w spółce reguluje ustawa kominowa. Te same zapisy dotyczą np. prezesa kombinatu miedziowego. To też funkcja efektów, jakie osiągam. Nie jestem zatrudniony na umowę o pracę, a o świadczenie usług z zarządzania. Mam określone cele i z tego jestem rozliczany. Jest też część ruchoma mego uposażenia, która jest wypłacana z półrocznym opóźnieniem, po spełnieniu celów. A moje wynagrodzenie likwidatora to efekt umowy cywilnoprawnej z panem burmistrzem – dodał.

Radny Zbigniew Pytlak nie odpuszczał, tłumacząc, że dba w ten sposób o interes podatników.

– Porównałem zarobki pana Materni do uposażeń prezesów spółek z innych gmin. Różnica jest bardzo duża. I niech pan prezes nie porównuje się do KGHM Polska Miedź, bo to przesada.

Z oświadczenia majątkowego wynika, że w 2021 roku Adam Maternia osiągnął dochody:

  • Prezes ZGKiM – 162 373 zł i 35 gr.,
  • Likwidator PGKiM – 49 645 zł i 20 gr.
  • Razem – 212 018 i 55 gr, co daje miesięcznie – 17 668 zł i 17 gr.
Oprócz tego odnotował

  • 70 326 zł i 74 gr. tytułem emerytury
  • 460 zł i 20 gr zasiłku chorobowego.
  • Razem  – 282 805 zł, czyli 23 567 zł i 10 gr miesięcznie.

Dla porównania średnia pensja burmistrza Jana Zuby w 2021 r. wyniosła 14 505 zł brutto.


Prezes spółki ZGKiM zarabia więcej niż burmistrz


Prezes spółki ZGKiM zarabia więcej niż burmistrz

2 Komentarze

  1. Prezes – Likwidator – emeryt 🙂 a sprawdźcie sobie jeszcze ile jest stanowisk kierowniczych w tych przedsiębiorstwach czyli ZGKiM Kolbuszowa i PGKiM Cmolas oraz ile idzie na ich pensje – dochodzimy do kuriozum że więcej jest stanowisk kierowniczych niż osób fizycznych do pracy w tych przedsiębiorstwach. Wszystko można sprawdzić jeśli chodzi o przedsiębiorstwa kierowane przez pana prezesa i likwidatora. Na te wszystkie pensje ludzi na często zdublowanych i niepotrzebnych stanowiskach składamy się my obywatele płacąc wysokie rachunki za wodę i kanalizację oraz śmieci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.