Po majówce działalność reaktywują centra handlowe i hotele

Rząd ogłosił dziś kolejny etap znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem. Od poniedziałku (04.05) w całym kraju otwarte zostaną centra handlowe, natomiast sklepy budowlane będą czynne w weekendy. Dodatkowo swoją działalność wznawiają hotele.

Centra handlowe

Otwarte zostają obiekty handlowe o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 metrów kwadratowych – czyli centra handlowe, sklepy wielkopowierzchniowe.
Wprowadza się  limit osób. Na jedną osobę musi przypadać 15 metrów kwadratowych powierzchni handlowej. Co ważne – do powierzchni sprzedażowej nie wlicza się powierzchnia korytarzy.

W centrach handlowych nie mogą funkcjonować kluby fitness i przestrzeń rekreacyjna (np. place zabaw) oraz miejsca, w których spożywa się posiłki na miejscu (tzw. food court).

Hotele i noclegi

Do tej pory hotele co do zasady nie przyjmowały gości – z wyjątkiem osób w delegacji i w kwarantannie. Ten zakaz zostaje zniesiony. Od 4 maja usługi hotelarskie i noclegowe będą mogły być świadczone pod warunkiem, że zachowane będą szczególne zasady bezpieczeństwa.

Ograniczona zostaje nadal działalność restauracji hotelowych i przestrzeni rekreacyjnych. Siłownie, sale pobytu i baseny pozostają zamknięte. Natomiast restauracje hotelowe mogą wydawać posiłki gościom hotelowym do pokoju. Nie mogą jedynie serwować ich na miejscu.

Sklepy budowlane

Uchyla się zakaz handlu w weekendy dla wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych.
Zasady bezpieczeństwa

O czym należy pamiętać?

  • Zachowuj dwumetrową odległość od innych w przestrzeni publicznej.
  • Obowiązkowo zasłaniaj nos i usta w miejscach publicznych.
  • Pracuj i ucz się zdalnie, jeśli tylko jest to możliwe.
  • Ściśle przestrzegaj zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu).
  • Kwarantanna i izolacja dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych.

1 Komentarz

 1. pochorujemy się już po wyborach. Ważne, by zagłosować z wiarą, że rząd i nasi posłowie opanowali chorobę. A że opanowali ją przez zaniechanie testowania i wpisywanie w karty zgonu innych jednostrk chorobowych… czego oczy nie widzą… Po trupach do władzy to przecież skuteczna strategia. Już raz się udała.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.