Plac przed budynkiem synagogi ma swoją nazwę. To Skwer Regionalistów
Od niedawna teren wokół zrewitalizowanego budynku dawnej synagogi przy ulicy Piekarskiej w Kolbuszowej nosi nazwę „Skwer Regionalistów”. To decyzja Rady Miejskiej. 

Patronat ten stał się faktem z inicjatywy Andrzeja Jagodzińskiego, dyrektora Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej, a zarazem prezesa Regionalnego Towarzystwa Kultury imienia Juliana Macieja Goslara. Uważa on, że to odpowiednia forma upamiętnienia ludzi, którzy przez dekady dbali i nadal dbają o zachowanie dziedzictwa kulturowego naszego miasta i regionu
Wszystko zaczęło się w 1957 r., kiedy w Kolbuszowej utworzono Towarzystwo Opieki Nad Zabytkami Przyrody i Kultury im. J. M. Goslara. Dwa lata później organizacja ta powołała Regionalne Muzeum Lasowiaków i Rzeszowiaków. Jego siedzibą do 1972 r. był budynek dawnej synagogi. Dziś  w obiekcie tym mieści się Oddział Edukacji Kulturalnej i Regionalnej MiPBP.
Gdyby nie zaangażowanie regionalistów, nie byłoby dziś w Kolbuszowej Regionalnego Towarzystwa Kultury im. J. M. Goslara i Muzeum Kultury Ludowej z kolbuszowskim skansenem.

Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie Wam ważnych i ciekawych informacji z terenu powiatu kolbuszowskiego, a w szczególności z gmin: Kolbuszowa, Cmolas, Majdan Królewski, Dzikowiec, Raniżów i Niwiska. Pamiętajcie, że jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz mail: biuro@kolbuszowalokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.