Plac przed budynkiem synagogi ma swoją nazwę. To Skwer Regionalistów
Od niedawna teren wokół zrewitalizowanego budynku dawnej synagogi przy ulicy Piekarskiej w Kolbuszowej nosi nazwę „Skwer Regionalistów”. To decyzja Rady Miejskiej. 

Patronat ten stał się faktem z inicjatywy Andrzeja Jagodzińskiego, dyrektora Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej, a zarazem prezesa Regionalnego Towarzystwa Kultury imienia Juliana Macieja Goslara. Uważa on, że to odpowiednia forma upamiętnienia ludzi, którzy przez dekady dbali i nadal dbają o zachowanie dziedzictwa kulturowego naszego miasta i regionu
Wszystko zaczęło się w 1957 r., kiedy w Kolbuszowej utworzono Towarzystwo Opieki Nad Zabytkami Przyrody i Kultury im. J. M. Goslara. Dwa lata później organizacja ta powołała Regionalne Muzeum Lasowiaków i Rzeszowiaków. Jego siedzibą do 1972 r. był budynek dawnej synagogi. Dziś  w obiekcie tym mieści się Oddział Edukacji Kulturalnej i Regionalnej MiPBP.
Gdyby nie zaangażowanie regionalistów, nie byłoby dziś w Kolbuszowej Regionalnego Towarzystwa Kultury im. J. M. Goslara i Muzeum Kultury Ludowej z kolbuszowskim skansenem.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.