Parkomaty już są na Rynku. Pytamy, kiedy ruszy płatne parkowanie [FILM]
Na płycie kolbuszowskiego Rynku pojawiły się dwa parkomaty. Czy to oznacza, że lada dzień uruchomione zostaną tam płatne strefy parkowania? Zapytaliśmy o to w magistracie.

Musimy się z tym jeszcze wstrzymać ze względu na przepisy, które są od nas niezależne – zaznacza wiceburmistrz Marek Gil. – Okazało się, że procedury związane z lokalizacją płatnego parkingu w pasie drogi publicznej i w innym terenie to dwie różne sprawy. Musimy to wszystko dopracować.

Pół godziny za darmo

Skąd więc parkomaty na Rynku? – Firma wywiązała się z umowy i zamontowała te urządzenia w terminie – odpowiada Marek Gil. – Na ich uruchomienie musimy jeszcze jednak poczekać. Płatne parkowanie na części Rynku na pewno zostanie wdrożone w tym roku, reszta dołączy do tej strefy po dopracowaniu kwestii formalnych, o których mówiłem. Płatne parkingi sprawdzają się wszędzie. Jestem przekonany, że podobnie będzie także u nas. Chcę tu podkreślić, że to była oddolna inicjatywa mieszkańców.
Strefa płatnego parkowania ma obowiązywać w dni robocze w godz. 9-17. Stawka za godzinę postoju wynosić będzie złotówkę. Wprowadzono możliwość darmowego parkowania na 30 minut (będzie to biletowane). Opłaty będą uiszczane za pomocą parkometrów. Bezpłatnie postawić auto będzie można w zatoce położonej naprzeciw Rossmana i południowej części Rynku – tam, gdzie jest przystanek.

Zdecydowano, że opłaty będą uiszczane w trzech parkometrach. Jedno takie urządzenie kosztuje ok. 20 tys. zł. – Chcemy iść do przodu. Czasy się zmieniają i młodzi płacą dziś już kartą kredytową albo za pomocą telefonu – mówiła Elżbieta Lis, kierownik Referatu Gospodarki i Budownictwa w Urzędzie Miejskim. – Będzie możliwość zasilania parkometrów przez energię słoneczną. Do obsługi systemu potrzebny będzie pracownik. Zakładamy, że ta inwestycja powinna zwrócić się za dwa lata.
 

3 Komentarze

    • To siadaj na rower jak ci się nie chce pare kroków ruszyć pieszo na przykład z parkingu pod cmentarzem.Same plusy z tego dla ciebie.

  1. inwestycja zwroci sie za 2 lata ale komu ? oczywiscie gminie bo kasa wyciagnieta bedzie glownie od mieszkancow . no ale innego chyba rozwiazania nie bylo bo ci narzekajacy biznesmeni majacy swoje sklepiki wokol runku do smierci by parkowali swoje samochody i plakali ze brak klientow bo nie ma parkingu :)))

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.