Oto warianty przyszłej obwodnicy miasta [MAPA]

Kolbuszowa zadłużona na 45 milionów złotych

Poznaliśmy dziewięć wariantów przyszłej obwodnicy Kolbuszowej. Każda z nich wzbudza kontrowersje, bo będzie się wiązać z degradacją środowiska i wyburzaniem domów.

Obecnie jesteśmy na etapie przede wszystkim opracowania studium korytarzowego i techniczno-ekonomiczno-środowiskowego przyszłej obwodnicy.
Dziewięć wariantów

Zadaniem wykonawcy będzie również analiza możliwości poprowadzenia drogi w różnych trasach po obu stronach drogi krajowej nr 9.

Zaproponowano dziewięć wariantów oznaczonych numerami od 1 do 9. Pięć z nich dotyczą terenów po wschodniej stronie drogi nr 9. Pozostałe cztery zlokalizowane są na zachodzie od „dziewiątki”.

Wszystkie te propozycje w większym lub mniejszym stopniu wzbudzają kontrowersje. Oznaczają bowiem degradację środowiska, wyburzanie domów i notoryczny huk i spaliny na osiedlach. Najmniej inwazyjne wydają się być warianty nr 5 i 9.

Oto warianty przyszłej obwodnicy miasta [MAPA]

Spółka Promost Consulting, która wygrała przetarg, ma wykonać to zadanie za 2 898 029 zł. Ten etap przedsięwzięcia powinien zakończyć się uzyskaniem decyzji środowiskowej. Następnie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zleci sporządzenie koncepcji obwodnicy z rozległymi badaniami hydrologicznymi i geologicznymi.
Pierwsze spotkanie

Potem odbędzie się przetarg na realizację inwestycji systemem „projektuj i buduj”. Oznacza to, że wykonawca będzie odpowiedzialny za sporządzenie dokumentacji i fizyczne zrealizowanie inwestycji. Wstępne założenia są takie, że obwodnica Kolbuszowej powstanie w latach 2026-28.

Pierwotnie długość obwodnicy planowano na około 8,5 km. Zdecydowana większość jej wariantów to trasy o długości kilkunastu kilometrów. Wiadomo, że nowa droga powstanie po nowym śladzie.

Inwestycja realizowane będzie w ramach rządowego Programu Stu Obwodnic. Jej koszt bardzo wstępnie szacuje się na 260 milionów złotych.

Pierwsze konsultacje z mieszkańcami w tej sprawie odbędą się 14 lipca, o godzinie 16 w budynku Fundacji na rzecz Kultury Fizycznej i Sportu przy kolbuszowskim stadionie.

W związku z epidemią należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa i reżimu sanitarnego. Na spotkaniu obowiązuje ograniczenie liczby uczestników podczas spotkania, które wynosi do 150. osób.
W związku z tym organizatorzy zwracają się do mieszkańców z prośbą o wyznaczenie na spotkanie przedstawiciela lub pełnomocnika. Osoby chore lub osłabione powinny pozostać w domu.

Przed wejściem na salę należy zdezynfekować dłonie, zasłonić usta i nos maseczką. Trzeba będzie też zachować odległość co najmniej półtora metra między sobą. Trzeba będzie też wypełnić listę obecności.

Wyraź swój sprzeciw

Już teraz można zapoznać się z planami przebiegu poszczególnych wariantów obwodnicy na stronie: https://www.gddkia.gov.pl/pl/4368/Akcja-informacyjna-obwodnica-Kolbuszowej.

Wszelkie uwagi, wnioski i zastrzeżenia do przedstawionych propozycji można  zgłaszać w formie pisemnej na formularzach udostępnionych w magistracie i na stronie internetowej: https://www.gddkia.gov.pl/pl/4368/Akcja-informacyjna-obwodnica-Kolbuszowej.

Z kolei formularze w formie papierowej należy przesłać do 28 lipca na adres: Promost Consulting Sp. z o.o. sp. k., ul. Jana Niemierskiego 4, 35-307 Rzeszów lub e-mailem na biuro@promost.pl.

Przesłane opinie zostaną przeanalizowane, a w przypadkach uzasadnionych, czyli możliwych do zastosowania ze względów technicznych, prawnych i finansowych; zostaną uwzględnione.
Oto warianty przyszłej obwodnicy miasta [MAPA]

2 Komentarze

  1. Serio uciążliwe te drogi?i tylko 2 warianty najlepsze bo najdalej od miasta? Ale jak droga idzie przez sam środek miasta to jest ok? Przecież już wariant choćby 2 jest lepszy od istniejącej. A jakie tam jest osiedle w bliskim sąsiedztwie? Ja rozumiem że każdy chciałby drogę najlepiej 30km od miasta. Ale trzeba realnie patrzyć na skrócenie przejazdu na trasie drogi krajowej nr 9 i by w centrum dzięki temu było bezpieczniej. A to już wiele wariantów po wschodniej stronie zapewnia. Owszem te po zachodniej są zbyt blisko i tylko jeden wydaje się racjonalny. Ale koło firm za torami to może być któryś z kilku wariantów.

  2. Super można zgłaszać pod linkami niedziałającymi … Polska w piguiłce. LINKI NIE DZIAŁAJĄ ! do strony głównej tylko odsyła

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.