Oto warianty obwodnicy Majdanu Królewskiego

Ponad milion złotych dla Majdanu Królewskiego

Projektanci przyszłej obwodnicy Majdanu Królewskiego i Nowej Dęby spotkają się jutro (21.09) z mieszkańcami obu tych miejscowości. Przygotowali dziewięć wariantów nowej drogi. Pięć z nich dotyczy samej Nowej Dęby, cztery także Majdanu Królewskiego. Wartość przyszłej  obwodnicy wstępnie szacuje się na ponad dwieście milionów złotych.

Pierwsze z jutrzejszych spotkań odbędzie się o godzinie 12 w budynku Urzędu Gminy w Majdanie Królewskim, drugie – pięć godzin później w Samorządowym Ośrodku Kultury w Nowej Dębie. Warianty obwodnicy zaprezentują przedstawiciele Wrocławskiego Biura Projektów Drosystem.
W spotkaniu wezmą też udział władze rzeszowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, a także lokalni politycy i samorządowcy.

O obwodnicy Majdanu

Celem inwestycji to przede wszystkim: przejęcie ruchu tranzytowego na tym odcinku drogi krajowej, odsunięcie ruchu ciężkiego od obszarów mieszkaniowych; zmniejszenie uciążliwości w zakresie hałasu oraz zanieczyszczenia powietrza i wód, a także zapewnienie komfortowego i szybkiego przejazdu.

Przyszła obwodnica Nowej Dęby i być może także Majdanu Królewskiego ma być drogą o klasie technicznej GP (główna ruchu przyspieszonego). Ma posiadać dwa pasy ruchu (3,5 m każdy), natomiast pobocza mają być szerokie na 1,75 m. Inwestycja będzie finansowana z Programu Stu Obwodnic. Przypuszczalny termin realizacji to 2028 rok.

W grę wchodzi dziewięć wariantów obwodnicy. Osiem z nich przebiega po zachodniej stronie drogi krajowej nr 9, a jeden po wschodniej. Pierwsze pięć propozycji dotyczy obwodnicy samej Nowej Dęby, pozostałe cztery także Majdanu Królewskiego.
Wariant 1

Początek na drodze krajowej nr 9 w Nowej Dębie na skrzyżowaniu z drogą powiatową 1114R relacji DK9-Stale w miejscowości Tarnowska Wola. Obwodnica prowadzi w części po obszarze Natura 2000. Trasa prowadzi po zachodniej stronie Nowej Dęby. Koniec obwodnicy w Nowej Dębie przy skrzyżowaniu z drogą wojewódzką DW872. Długość obwodnicy w tym wariancie wynosi około 10,8 km, w tym przez teren gminy Nowa Dęba przebiega na długości ok. 4,2 km.

Wariant 2

Początek na drodze krajowej nr 9 w mieście Nowa Dęba na skrzyżowaniu z drogą powiatową 1114R relacji DK9-Stale w miejscowości Tarnowska Wola. Trasa prowadzi po zachodniej stronie Nowej Dęby. Koniec obwodnicy w m. Nowa Dęba przy skrzyżowaniu z drogą wojewódzką DW872. Obwodnica prowadzi w części po obszarze Natura 2000. Długość obwodnicy w tym wariancie wynosi ok. 9,5 km, w tym przez teren gminy Nowa Dęba przebiega na długości ok. 6,5 km, na odcinku ok. 3,6 km przebiega wzdłuż granicy gmin Nowa Dęba i gmina Majdan Królewski, przekraczając ją w kilku miejscach, a na odcinku ok. 2,0 km przebiega wyłącznie na terenie gminy Majdan Królewski.

Wariant 3

Początek na drodze krajowej nr 9 w m. Nowa Dęba przy skrzyżowaniu z DP 1114R relacji DK9-Stale. Trasa biegnie po zachodniej stronie Nowej Dęby. Koniec obwodnicy w m. Nowa Dęba przy skrzyżowaniu z drogą wojewódzką DW872. Obwodnica w całości znajduje się poza obszarem Natura 2000. Długość obwodnicy w tym wariancie wynosi ok 10,3 km i w całości przebiega w granicach gminy Nowa Dęba.

Wariant 4

Początek na istniejącej drodze krajowej nr 9 w m. Nowa Dęba przy skrzyżowaniu z DP 1114R relacji DK9-Stale. Trasa jest po zachodniej stronie Nowej Dęby. Koniec obwodnicy w m. Nowa Dęba przy skrzyżowaniu z drogą wojewódzkąDW872. Obwodnica jest w części po obszarze Natura 2000. Długość obwodnicy w tym wariancie wynosi ok. 8,1 km, w tym przez teren gminy Nowa Dęba przebiega na długości ok. 8,1 km.
Wariant 5

Początek na drodze krajowej nr 9 w m. Nowa Dęba przy skrzyżowaniu z DP 1114R relacji DK9-Stale. Trasa jest po zachodniej stronie Nowej Dęby. Koniec obwodnicy w m. Nowa Dęba przy skrzyżowaniu z drogą wojewódzką DW872. Obwodnica w całości znajduje się poza obszarem Natura 2000. Długość obwodnicy w tym wariancie wynosi ok. 7,0 km, w całości przebiega w granicach gminy Nowa Dęba.

Wariant 6

Początek na drodze krajowej nr 9 w m. Nowa Dęba przy skrzyżowaniu z DP 1114R relacji DK9-Stale. Trasa prowadzi po zachodniej stronie Nowej Dęby i Majdanu Królewskiego. Koniec obwodnicy w m. Komorów przy skrzyżowaniu z DP 1162R. Obwodnica w części jest po obszarze Natura 2000. Długość obwodnicy w tym wariancie wynosi ok. 13,5 km i przebiega w granicach gminy Nowa Dęba na odc. ok. 5,2 km oraz w granicach gminy Majdan Królewski na odc. ok. 8,3 km.

Wariant 7

Początek na  drodze krajowej nr 9 w m. Nowa Dęba 250 m przed skrzyżowaniem z DP 1114R relacji DK9-Stale. Trasa prowadzi po zachodniej stronie Nowej Dęby i Majdanu Królewskiego. Koniec obwodnicy w m. Komorów przy skrzyżowaniu z DP 1162R. Obwodnica w części biegnie po obszarze Natura 2000. Długość obwodnicy w tym wariancie wynosi ok. 13,1 km i przebiega w granicach gminy Nowa Dęba na odc. ok. 4,8 km oraz w granicach gminy Majdan Królewski na odc. ok. 8,3 km.

Wariant 8

Początek na drodze krajowej nr 9 w m. Nowa Dęba przed miejscowością Jadachy. Trasa prowadzona jest po zachodniej stronie Nowej Dęby i Majdanu Królewskiego. Koniec wariantu zlokalizowany jest na istniejącej drodze krajowej nr 9 w m. Komorów przy skrzyżowaniu z DP 1162R. Obwodnica prowadzona jest w części po obszarze Natura 2000. Długość obwodnicy w tym wariancie wynosi ok. 17,1 km i przebiega w granicach gminy Nowa Dęba na odc. ok. 8,7 km oraz w granicach gminy Majdan Królewski na odc. ok. 8,4 km.
Wariant 9

Początek zlokalizowany jest na drodze krajowej nr 9 w m. Nowa Dęba przed skrzyżowaniem z DP 1114R relacji DK9-Stale. Trasa prowadzona jest po wschodniej stronie Nowej Dęby i Majdanu Królewskiego. Koniec wariantu zlokalizowany jest na istniejącej drodze krajowej nr 9 ok. 200 m za m. Komorów. Długość obwodnicy w tym wariancie wynosi ok. 13,1 km i przebiega w granicach gminy Nowa Dęba na odc. ok. 7,1 km oraz w granicach gminy Majdan Królewski na odc. ok. 4,0 km

Oto warianty obwodnicy Majdanu Królewskiego
Warianty przyszłej obwodnicy Majdanu Królewskiego i Nowej Dęby. Kliknij w mapkę.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.