Olga Tokarczuk uhonorowana w Szkole Podstawowej w Kupnie. Czy słusznie?

W Szkole Podstawowej w Kupnie wystawiono tablicę poświęconą Oldze Tokarczuk, laureatce Literackiego Nagrody Nobla. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie  kontrowersyjność prezentowanych przez nią idei, które niektórzy uznają za antypolskie.




Chodzi o wypowiedź Olgi Tokarczuk z 2016 roku, gdy odbierała Nagrodę Literacką „Nike” za „Księgi Jakubowe”. Pisarka powiedziała m.in.: „Wymyśliliśmy historię Polski jako kraju tolerancyjnego, otwartego, jako kraju, który nie splamił się niczym złym w stosunku do swoich mniejszości. Tymczasem robiliśmy straszne rzeczy jako kolonizatorzy, większość narodowa, która tłumiła mniejszość, jako właściciele niewolników, czy mordercy Żydów. Myślę, że trzeba będzie stanąć z własną historią twarzą w twarz i spróbować napisać ją trochę od nowa, nie ukrywając tych wszystkich strasznych rzeczy”.




Czy osoba o takich poglądach powinna być promowana w polskich szkołach? Zdaniem Tomasza Buczka, narodowca z Kolbuszowej Górnej, nie. – Wypowiedzi Olgi Tokarczuk niejednokrotnie uderzały w nasz naród i zarzucały nam antysemityzm – komentuje. – Ojkofobia (nienawiść do własnego narodu – od red.) epatuje z wielu jej publikacji. A wszystko to jest próbą wpojenia Polakom pedagogiki wstydu, tak trwale wpajanej nam przez lewicę od dekad. Nie miejmy złudzeń – dzisiejsza Nagroda Nobla to nie ta sama nagroda, którą otrzymywał Czesław Miłosz, Henryk Sienkiewicz, czy Władysław Reymont.

Tomasz Buczek

4 Komentarze

  1. Dzisiaj antysemici to nie ci co nie lubią Żydów, tylko ci których Żydzi nie lubią/Niech pan/pani sprawdzi na czyje zamówienie był ten raport…

  2. Nie rozumiem, jak można nienawidzić narodu, religii czy preferencji. Mogę nienawidzić konkretnych ludzi (za to, że zrobili coś mi lub moim najbliższym), ale nienawiść do kogoś tylko dlatego, że wierzy w coś innego niż ja (a tym bardziej w to samo, tylko inaczej to celebruje), że biologia stworzyła go niskim, wysokim, gejem, rudym, łysym, z wadą wzroku, cukrzycą, alergią czy leworęcznym jest dla mnie czymś skrajnie nieludzkim, jest kwintesencją zła. A często spotykam się z wypowiedziami, gdzie ludzie właśnie na takiej kompletnie niezrozumiałej dla mnie podstawie klasyfikują ludzi. Tokarczuk należy uhonorować jako noblistkę, za to dzięki niej nasz kraj jest na świecie promowany i to promowany inaczej, niż tylko przez kolejne informacje w światowych mediach o wyczynach naszych cudownych polityków (obu stron barykady).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.




Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.