O kolbuszowianach, którzy walczyli w Powstaniu Styczniowym [ZDJĘCIA]

Bohaterowie Powstania Styczniowego z... Kolbuszowej [ZDJĘCIA]

Na Skwerze Regionalistów, obok dawnej synagogi przy ulicy Piekarskiej, można oglądać wystawę poświęconą kolbuszowianom, którzy walczyli w Powstaniu Styczniowym.

Ekspozycja zawiera 16 plansz przedstawiających przyczyny wybuchu i przebieg Powstania.
Szczególną uwagę zwrócono na udział ochotników z Kolbuszowej i okolic. Można też zapoznać się z działalnością ks. proboszcza Ludwika Ruczki.

Ks. Ludwik Ruczka - piękna postać z Kolbuszowej
Ks. Ludwik Ruczka, legendarny kolbuszowski proboszcz.

Dla zwiedzających przygotowano darmową ulotkę związaną z tematem wystawy, która zawiera plan cmentarza w Kolbuszowej, na którym zaznaczono groby uczestników Powstania i ks. Ruczki.

Wystawa na Skwerze Regionalistów będzie otwarta do 31 października 2023 roku. Wstęp jest wolny.
Wystawę otwarto w czwartek (07.09). W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 oraz Zespołu Szkół Technicznych w Kolbuszowej.

Spotkanie rozpoczął Paweł Michno, dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kolbuszowej. przybliżył zebranym postać ks.  Ruczki. Przedstawił także osoby z powiatu kolbuszowskiego, które wzięły udział w Powstaniu Styczniowym.

Krótko o samym powstaniu opowiedział Janusz Kozłowski, pracownik biblioteki, po czym oprowadził młodzież po wystawie. Wszyscy uczestnicy wystawy otrzymali przygotowaną specjalnie na tę okazję broszurę oraz zakładki do książki.
Wystawę oraz broszury i zakładki udało się sfinansować dzięki dofinansowaniu, jakie biblioteka pozyskała z Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”.

O kolbuszowianach, którzy walczyli w Powstaniu Styczniowym [ZDJĘCIA]
O kolbuszowianach, którzy walczyli w Powstaniu Styczniowym [ZDJĘCIA]
Fot. MiPBP Kolbuszowa.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.