Nie żyje Maciej Kurda, świetny wychowawca młodzieży, nauczyciel liceum i legenda Kolbuszowianki

Nie żyje Maciej Kurda, świetny wychowawca młodzieży, nauczyciel liceum i legenda Kolbuszowianki

Zmarł Maciej Kurda, wieloletni trener Kolbuszowianki, nauczyciel Liceum Ogólnokształcącego w Kolbuszowej i świetny wychowawca młodzieży. Jego pogrzeb odbędzie się jutro w Kolegiacie pw. Wszystkich Świętych.  

Maciej Kurda urodził się 20 kwietnia 1935 roku w Kolbuszowej Dolnej. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Kolbuszowej, studiował w Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego w Krakowie, którą ukończył w 1955 roku.

Nauczyciel w liceum

Następnie przez dwa lata pracował jako nauczyciel w szkole podstawowej i w LO w Żołyni.

Dokladnie z dniem 1 września 1957 r. został nauczycielem wychowania fizycznego w kolbuszowskim liceum. Pracę tę kontynuował po przejściu na emeryturę w 1985 r.     

– Był osobą pogodną i lubianą. Cieszył się sympatią i szacunkiem zarówno wśród uczniów, jak i w gronie pedagogicznym – przekazuje LO w Kolbuszowej.

Legenda Kolbuszowianki

Śp. Maciej Kurda zapisał się też złotymi zgłoskami w dziejach Kolbuszowianki. W klubie tym jako działacz i przede wszystkim trener pracował w latach 1970-1996. Wcześniej, w latach 50., reprezentował barwy klubowe jako zawodnik.

Razem z juniorami KKS zagrał w Makroregionie Małopolska, czyli na najwyższym poziomie rozgrywkowym w dziejach klubu.

To właśnie spod jego skrzydeł wyrósł talent legendy naszej lokalnej piłki, Marka Bajora.

Pełnił również funkcję drugiego trenera w 1995 roku, kiedy Kolbuszowianka świętowała awans do 3. ligi. Był także w gronie osób, które w 2016 roku współpracowały z klubem nad podjęciem uchwały o zmianie daty powstania klubu.

Maciej Kurda (1935-2024)

– W naszej pamięci Trener pozostanie osobą niezwykłą, która realnie przyczyniła się do największych klubowych sukcesów. Zarząd Klubu wraz ze środowiskiem trenerów, zawodników i działaczy składa Rodzinie oraz Bliskim zmarłego szczere kondolencje oraz wyrazy współczucia – czytamy w komunikacie Kolbuszowianki.

Śp. Maciej Kurda zmarł we wtorek (14.05). Jego pogrzeb odbędzie się w piątek (17.05). Msza św. zostanie odprawiona o godz. 13 w Kolegiacie pw. Wszystkich Świętych w Kolbuszowej.

1 Komentarz

  1. Czesc Jego Pamieci!
    Bylismy Jego ostatnia klasa, ktorej byl wychowawca w LO w Kolbuszowej. Pozostawil po sobie bardzo mile wspomnienia, mimo, ze byl nim tylko przez rok. Jeszcze w czasach liceum pamietalismy o np. Imieniach, a pozniej wiele lat po maturze rowniez mielismy przyjemnosc zaprosic Go na spotkania klasowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.