Nie żyje Barbara Frączek – zasłużona dla Kolbuszowej posłanka i lekarka

Nie żyje Barbara Frączek - zasłużona dla Kolbuszowej posłanka i lekarka

W Wigilię Bożego Narodzenia zmarła Barbara Frączek, wieloletnia posłanka na Sejm, córka legendarnego lekarza, Stanisława Krzaklewskiego.

Barbara Frączek urodziła się 3 grudnia 1941 r. we Lwowie, ale wychowała się w Kolbuszowej. Była córką Stanisława Krzaklewskiego i siostrą znanego polityka, Mariana Krzaklewskiego.

W wieku siedmiu lat wraz z rodziną przeniosła się do Kolbuszowej, gdzie jej tata tworzył struktury Szpitala Powiatowego i ośrodków zdrowia.  

W 1965 roku ukończyła studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Warszawie. Następnie specjalizowała się w zakresie okulistyki. Pracowała jako starszy asystent w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Rzeszowie.

W 1980 r. została działaczką „Solidarności”, zasiadała we władzach regionalnych związku. Z jego ramienia pełniła funkcję posła I kadencji (1991–93). Była także posłanką III kadencji z listy Akcji Wyborczej Solidarność (1997–2001).

Współtworzyła program AWS dotyczący ubezpieczeń zdrowotnych. Zajmowała się też wsparciem placówek ochrony zdrowia i działaniami na rzecz lokalnego przemysłu zbrojeniowego.

Jako parlamentarzystka zasłużyła się dla Kolbuszowej. Swoją działalnością i determinacją przyczyniła się do powstania Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Kolbuszowej.

Interweniowała również w wielu innych istotnych dla lokalnej społeczności kwestiach, np. w sprawie utrzymania Sądu Rejonowego w Kolbuszowej.

W 2001 wycofała się z polityki, kontynuując praktykę lekarską. Działała w ruchach katolickich, została między innymi przewodniczącą lokalnego stowarzyszenia „Tak Życiu”, wspierającego samotne matki i rodziny wielodzietne.

Była też przewodniczącą Komisji Etyki Okręgowej Izby Lekarskiej w Rzeszowie.

W 2017 r. została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Rok później otrzymała Krzyż Wolności i Solidarności, a w 2019 r. Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Barbara Frączek była zamężna, miała dwóch synów. Mieszkała w Rzeszowie. Zmarła w niedzielę (24.12). Miała 82 lata. Jej pogrzeb odbędzie się w piątek (29.12), o godzinie 13 w Kolegiacie pw. Wszystkich Świętych w Kolbuszowej.  

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.