Lepiej późno niż wcale… Stanisław Krzaklewski będzie miał swoją ulicę

Lepiej późno niż wcale... Stanisław Krzaklewski będzie miał swoją ulicę

Stanisław Krzaklewski, twórca służby zdrowia w powiecie i wieloletni dyrektor szpitala w Kolbuszowej, doczeka się ulicy w mieście, które tak wiele mu zawdzięcza. Stało się tak dopiero teraz, odgórnie, na mocy ustawy dekomunizacyjnej. Imię Krzaklewskiego nosić będzie ulica 22 lipca. Wcześniej wnioskowano, aby patronował ul. Grunwaldzkiej.

Stanisław Krzaklewski urodził się 17 lutego 1910 r. w Zabłotowcach, na Kresach. W latach 1931-36 studiował medycynę na Uniwersytecie Lwowskim, uzyskując tytuł chirurga.

Po wkroczeniu hitlerowców do Lwowa rozpoczął działalność w zorganizowanym lecznictwie konspiracyjnym. Doszedł do funkcji dowódcy wojsk sanitarnych Armii Krajowej na okręg stanisławowski. Po wojnie otrzymał pracę lekarza w Ulanowie (powiat niżański).

Wkrótce jednak  zostaje aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa i osadzony w rzeszowskim zamku. Powód? Pomoc lekarska i sanitarna partyzantom podziemia antykomunistycznego.

Po wyjściu z więzienia osiedlił się w Kolbuszowej i rozpoczął budowę tamtejszej służby zdrowia. Został dyrektorem szpitala i ordynatorem chirurgii.

Zainicjował powstanie ośrodków zdrowia w Raniżowie i Sokołowie Małopolskim. Organizował punkty lekarskie i pielęgniarskie w Majdanie Królewskim, Niwiskach, Przedborzu i Wilczej Woli.

Przyczynił się do otwarcia jakże potrzebnych izb porodowych w Cmolasie, Lipnicy i Niwiskach.

Z jego inicjatywy powstała poradnia przeciwgruźlicza w Górnie i spółdzielnia zdrowia w Nienadówce. Organizował konsultacje dla kierowników punktów felczerskich.

Miał pięcioro dzieci, w tym znanego polityka, Mariana Krzaklewskiego oraz Barbarę Frączek. Zmarł nagle, podczas pracy, w nowym budynku kolbuszowskiego szpitala, o który walczył. Miał 64 lata.

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.