Kuriozum w Zarębkach. Klasa z… jednym uczniem?

Inwestycje w szkołach i przedszkolach [ZDJĘCIA]

W Szkole Podstawowej w Zarębkach doszło do kuriozalnej sytuacji. Okazuje się, że do egzaminu ośmioklasisty przystąpił tam… jeden uczeń.

Małe szkoły wiejskie, takie jak ta w Zarębkach, gdzie w klasach jest po kilkoro dzieci, nie są w gminie Kolbuszowa czymś nowym. Powód? Niż demograficzny, który potęguje emigracja ludzi młodych.
Poza tym zdarza się, że mieszkańcy terenów wiejskich wolą edukować swoje dzieci w mieście niż w swej rodzinnej miejscowości. Konsekwencją tego są szkoły, które z ekonomicznego punktu widzenia powinny być zlikwidowane. Najczęściej mówi się tu o placówkach w Bukowcu, Zarębkach i Domatkowie.

O zamknięciu tych placówek bądź przekazaniu ich lokalnym stowarzyszeniom mówi się od lat. Jednak za każdym razem aspekt społeczny i rachunek polityczny i wyborczy przeważają nad ekonomią.

Efekt przybrał kuriozalne kształty. Na ostatniej sesji Rady Miejskiej wyszło na jaw, że w jednej z klas w Szkole Podstawowej w Zarębkach do egzaminu ośmioklasisty przystąpiła… jedna osoba.

Kuriozum w Zarębkach. Klasa z... jednym uczniem
Szkoła Podstawowa w Zarębkach.

– Ciekawe, jak tam wygląda sprawdzanie listy obecności – ironizował radny Michał Karkut.

– W jakim trybie takiego ucznia uczymy? Czy to jest klasa łączona, czy on miał osobnych dla siebie nauczycieli? – dopytywał zdziwiony Krzysztof Wójcicki, wiceprzewodniczący rady.
– Jeśli chodzi o ósmą klasę, to przepis jest jasny: nie wolno łączyć klas  – odpowiedział mu Ireneusz Kogut, gminny inspektor oświaty.

– Czyli ten uczeń miał guwernantów na koszt gminy. To byłoby nawet śmieszne, gdyby nie było tak kosztowne – konstatował radny Wójcicki.

7 Komentarzy

      • Nie sugeruje, a pisze prawdę!!! Radni i inspektor niech najpierw sprawdzą statystyki i później się wypowiadają, bo niszczą albo chcą zniszczyć następną szkołę!!! Póżniej gazety wypisują bzdury!!!

  1. Nie rozumiem potrzeby utrzymywania takiej szkoły uczniów niewiele ponad 40,a nauczycieli uczących ponad 20,a w Kolbuszowej klasy ponad 25 uczniów!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.