Kontrowersje wokół Parku Niepodległości – jakie koszty i dlaczego tak daleko?
Jak informowaliśmy, na osiedlu Błonie ma powstać Park Niepodległości. Chodzi o 2,5-hektarowy teren zieleni, który ma być miejscem wypoczynku i rekreacji. Wizualizacje można zobaczyć TUTAJ.

Jako pierwsze w rejonie ul. Astrowej pojawią się dęby, a dokładniej – sto sztuk na stulecie niepodległości Polski. Nasadzenia zaplanowano na październik b.r. Kolejne elementy parku będą pojawiać się etapowo, bo będzie to proces wieloletni. Wokół tego terenu powstanie sieć dróg wraz z chodnikami, parkingami i ścieżkami rowerowymi. Park zostanie ogrodzony, będzie też w pełni monitorowany.
Jest tam także działka pod biznes. – Marzy nam się, żeby pojawił się tam obiekt, który będzie pełnił funkcję usługową w stosunku do osób, które będą tam wypoczywać – mówił burmistrz Jan Zuba.

– Wykorzystamy naturalne cieki wodne, które tam są. One sprawią, że to miejsce będzie miało szczególny charakter – zaznaczył burmistrz. – Park będzie podzielony na strefy. Będą tam: alejki spacerowe, oczka wodne z roślinnością, które dodadzą temu miejscu klimat. Planujemy też: zadaszone drewniane siedziska, plac zabaw, siłownię zewnętrzna, regularnie koszony trawnik rekreacyjny, łąkę kwietną z naturalną roślinnością oraz drzewa ozdobne – wylicza Jan Zuba, pytany o koszty odpowiada:
– Nie chcemy obciążać budżetu gminy budową tego parku. Dlatego będziemy ubiegać się o dotację unijną. Współpracujemy z osobami, które mają doświadczenie w realizacji tego typu zadań. Nie mogę mówić jeszcze o konkretnych wydatkach, bo jesteśmy na etapie spraw formalnych – tłumaczył.
Inną kontrowersją jest dość znaczne oddalenie parku od centrum miasta: – To nie jest gdzieś na odludziu. Ten park będzie zlokalizowany na osiedlu, które tam powstaje – przekonywał burmistrz. – Budują się tam domy, zabudowa zbliża się już do miejsca, gdzie planujemy tę inwestycję. Jest to teren uzbrojony, bo posiada: sieć wodociągową i kanalizacyjną, oświetlenie, infrastrukturę teletechniczną itd. Park będzie dla wszystkich mieszkańców, nie tylko dla tego osiedla. Będzie tam można sobie podjechać samochodem, zaparkować w bezpiecznym miejscu i po prostu spokojnie wypoczywać.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.