Pojawiła się inicjatywa kolejnej strefy płatnego parkowania w Kolbuszowej. Przypomnijmy, że dwa takie obszary funkcjonują lub funkcjonowały na terenie miasta: jedna na Rynku, druga działała przy Galerii Nad Nilem. Czy teraz będzie trzecia?
Pomysł powstania kolejnej strefy parkowania na dzisiejszej sesji Rady Miejskiej przedstawił Norbert Tylutki. Jego zdaniem, takie miejsce powinno powstać przy ul. ks. Ludwika Ruczki.
Pomysł płatnego parkowania
Dokładnie chodzi o parking obok poczty, siedziby Spółdzielni Mieszkaniowej, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz innych instytucji i punktów usługowo-handlowych.
– Ludzie stawiają tam samochody na cały dzień, a czasem na cały weekend i blokują ten parking. Jest to naprawdę problem – alarmował radny Tylutki.
W odpowiedzi wiceburmistrz Krzysztof Wójcicki zasugerował inne rozwiązanie.
– Byłbym ostrożny ze strefą płatnego parkowania w tym miejscu, bo ona jest naprawdę droga w obsłudze. Jeśli mogę coś podpowiedzieć, to proszę, żeby właściciele nieruchomości i ich użytkownicy złożyli do nas pismo z wnioskiem o takie rozwiązanie, jakie funkcjonuje przy ul. Jana Pawła II, przy nowym sklepie Delikatesów.
„Parkowanie do dwóch godzin”
– Tam stoi znak „parkowanie dozwolone do dwóch godzin”. Tam już problemu blokowania miejsc dla aut już nie ma. Podobnie może być na ul. ks. Ruczki.
To wyeliminuje takie sytuacje, że ktoś faktycznie rano przyjeżdża, zostawia tam auto i jedzie szynobusem do Rzeszowa na cały dzień, blokując miejsce, gdzie jest poczta, Spółdzielnia Mieszkaniowa i kilka innych instytucji, do których dobrze byłoby dojechać.
Pierwsza na Rynku
Pierwsza strefa płatnego parkowania w Kolbuszowej pojawiła się 18 listopada 2019 roku na Rynku. Wprowadzono ją w celu zwiększenia rotacji pojazdów oraz poprawy dostępności miejsc postojowych w centralnych częściach miasta.
Opłaty obowiązują tam w dni robocze, od poniedziałku do piątku, w godzinach 9:00–17:00. Stawki przedstawiają się następująco:
Pierwsze 30 minut: bezpłatne (po pobraniu biletu z parkomatu, raz dziennie)
Każda kolejna godzina: 1 zł
Opłaty można uiszczać poprzez zakup biletu parkingowego w jednym z trzech parkomatów zlokalizowanych na Rynku. Brak ważnego biletu skutkuje nałożeniem opłaty w kwocie 50 zł.
Druga strefa płatnego parkowania funkcjonowała na parkingu przy Galerii Nad Nilem, Mrówce i Stokrotce od 19 grudnia 2022 roku. W tym przypadku pierwsze trzy godziny postoju były bezpłatne, pod warunkiem pobrania biletu z parkomatu.
Za każdą kolejną godzinę naliczana była opłata w wysokości 3 zł. Celem wprowadzenia opłat było zapewnienie dostępności miejsc parkingowych dla klientów tych obiektów handlowych.
Jeden komentarz
Tak przy okazji poruszonego tematu zapytam. Dlaczego ,,elektryki” są uprzywilejowane i mogą parkować bez opłat? Skoro chodzi o nie blokowanie miejsc parkingowych, to czy te pojazdy stojąc na miejscu parkingowym nie blokują go? Jak to jest, skąd taki głupi przepis? To jawna dyskryminacja i łamanie praw, które ponoć gwarantuje nam Konstytucja. Artykuł 32 dość precyzyjnie wypowiada się w tej kwestii. Może warto by się pochylić nad tym problemem? To, że kogoś stać na ,,elektryka” nie czyni go lepszym i nie powinno dawać przywilejów. No i tak na marginesie, jeśli ktoś uważa, że te pojazdy(o napędzie elektrycznym) są proekologiczne, to jest wielkim naiwniakiem i nie ma pojęcia, jak jest naprawdę.