Kolbuszowski teatr znowu na scenie

Przed nami jedno z największych przedsięwzięć kulturalnych w Kolbuszowej w tym roku.  Mowa o sztuce Ryszarda Szilera pt. „Poezja i miłość”, którą w sobotę (19.11), o godzinie 18 na deskach Miejskiego Domu Kultury wystawi Teatr Amatorski im. Aleksandra Fredry.

Na scenie zobaczymy: Jolantę i Wojciecha Dragan, Ewę Draus, Monikę Janusz, Wandę Czerw (zastąpiła Urszulę Kaczmarczyk), Magdę Kornak, Katarzynę Liszcz, Agnieszkę Winiarską, Dariusza Pawilinę, Władysława Serafina, Mieczysława Skowrona, Jakuba Trętowicza, Andrzeja Warzochę, Andrzej i Karola Wesołowskich, Kazimierza Wróblewskiego i Bartosza Wyzgę.
– „Poezja i miłość” to pięć jednoaktówek, które są połączone ze sobą klamra tematyczną, czyli poezją i miłością, które się wzajemnie przenikają – wyjaśnia Ryszard Sziler, autor i reżyser spektaklu. – Jest to opowieść, która rozpoczyna się w starożytności, potem biegnie przez czasy nowożytne i tak aż po współczesność, w której pozwoliłem sobie na refleksję na temat gender. To swoista zabawa literacka, która próbuje przemycić prawdy uniwersalne.

– Są tu wątki lokalne, ale są one dygresyjne – zaznacza nasz rozmówca. – Na przykład jedna z aktówek jest taką opowieścią puszczańską, w której przy okazji pojawiają się elementy kolbuszowskie są. Jest też opowieść o Davidzie Livingstonie, XIX wiecznym podróżniku, który szukając źródeł Nilu zabłądził i trafił do naszego miasteczka w latach 50. XX w.
„Poezja i miłość” to druga po „Balladzie Małomiejskiej” inicjatywa kolbuszowskiego teatru:

Tuż po spektaklu w galerii MDK odbędzie się wernisaż wystawy artystycznej Ryszarda Szilera. – Ja te prace nazywam ikonkami, choć tak naprawdę z ikonami stricte niewiele mają wspólnego – zaznacza autor wystawy. – To są eksponaty związane ze sztuką sakralną, głównie obrazy maryjne. Będzie ich ponad 40.Przy czym są to zdjęcia, bo oryginały gdzieś się „rozeszły”. Wystawa będzie otwarta do 30 listopada. Wstęp oczywiście jest wolny.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.