Kolbuszowska policja idzie na wojnę z tymi, którzy zaśmiecają lasy

Trzy dzikie wysypiska śmieci policjanci na terenie naszego powiatu ujawnili w piątek (03.04) kolbuszowscy policjanci. Sprawcom grozi nie tylko grzywna, ale nawet kara więzienia.

Dwa dzikie wysypiska śmieci, na które natrafili mundurowi, znajdowały się na terenie leśnym w Nowej Wsi, około 2 km. od drogi. Zostały one zgłoszone poprzez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Tego samego dnia policjanci udali się do Przyłęka, gdzie mieszkaniec tej wsi powiadomił o nielegalnych wysypisku śmieci na terenie lasu. Także i w tym przypadku zgłoszenie się potwierdziło.

Do pięciu lat więzienia

We wszystkich przypadkach funkcjonariusze sporządzili stosowną dokumentację. Trwają też czynności mające na celu ustalenie sprawców tych wykroczeń i skierowanie wniosków o ich ukaranie do sądu.
Policjanci przypominają, że wyrzucanie śmieci do lasu stanowi wykroczenie zagrożone grzywną do 5 000 zł lub karą aresztu. Może również zostać zakwalifikowane jako przestępstwo w myśl artykułu 183 Kodeksu Karnego, który mówi że: „Kto wbrew przepisom składuje, usuwa, przetwarza, dokonuje odzysku, unieszkodliwia albo transportuje odpady lub substancje w takich warunkach lub w taki sposób, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować istotne obniżenie jakości wody, powietrza lub ziemi (…) podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5″.

Właściwe postępowanie z odpadami zgodne z obowiązującymi przepisami ma na celu nie tylko dbałość o środowisko, ale również troskę o zdrowe warunki życia dla wszystkich mieszkańców – mówi Jolanta Skubisz Tęcza, oficer prasowy w Kolbuszowej. – Niestety wiele osób lekceważy obowiązujące regulacje.

3 Komentarze

 1. Zaprzestano odbierać wielkogabarytowe, popiół, skoszoną trawę a opłaty wzrosły o 100% to i wysypiska będą powstawać.
  To jest właśnie mądrość uchwalania przepisów ,zapłacicie więcej za mniej.

 2. Nie trzeba było długo czekać na wysyp śmieci w lasach.
  Oddawanie śmieci w Pszok w Kolbuszowej to jakaś kpina.
  Tym bardziej że obecnie jest to niemożliwe ze względu na epidemię.
  Radni z burmistrzem wspaniałe tłumaczyli się z podwyżek opłat za wywóz śmieci.
  Teraz jeszcze wszędzie będą się poniewierać jednorazowe maseczki i rękawiczki.
  Jedyną pociecha ,że zrobiło się cieplej to i kominy nie kopcą.
  No ale co z tego skoro na spacer nie bardzo jest jak wyjść….
  Gdzie się nie obrócisz tam d..a z tyłu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.