„Kolbuszowska kolej to mój największy sukces”

Poseł: - Gdybym mógł, sam bym się zaszczepił

Kolej w Kolbuszowej zmieniła się nie do poznania. Jest nowoczesna stacja, z której korzystają podróżni. Dobiega też końca elektryfikacja linii nr 71. Dodatkowo Kolbuszowa została objęta Podkarpacką Koleją Aglomeracyjna, dzięki czemu pociągi do Rzeszowa będą kursowały tu co pół godziny.

Na całej trasie linii kolejowej, która przechodzi przez Kolbuszową, ustawiono 1300 stalowych słupów, rozwieszono na nich sieć trakcyjną.

Teraz przyszedł czas na podpięcie prądu. Zasilanie trasy w energię zapewnią podstacje trakcyjne. Powstaną one między innymi w Widełce i Cmolasie.
Pociągiem do Warszawy

Zakończenie prac planuje się na połowę tego roku. Oznacza to, że podróżni pojadą pociągami elektrycznymi najprawdopodobniej już od nowego rozkładu jazdy 2021/2022.

Przedsięwzięcie realizowane jest  ze środków Skarbu Państwa. Jego koszt to 67 milionów złotych.

Elektryfikacja linii kolejowej nr 71 jest już na finiszu

Równolegle trwają prace przy elektryfikacji linii kolejowej między Radomiem a Skarżysko Kamienna, która z linią nr 71 Rzeszów-Ocice ma tworzyć jeden ciąg kolejowy. Dzięki temu mamy pojechać pociągiem do Warszawy w zaledwie trzy i pół godziny.
– Nowoczesna linia kolejowa będzie w tym roku gotowa. Stanie się tak po wielu latach trudności. I to jest mój…, ale nie tylko mój, największy sukces. Pamiętam jak byłem burmistrzem, kiedy tę linię likwidowano. Wszyscy walczyliśmy o jej reaktywację. Udało się – mówił na ostatniej sesji Rady Miejskiej poseł Zbigniew Chmielowiec.

Dodajmy, że Kolbuszowa znalazła się w programie Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna. Dzięki temu już niebawem pociągi do i z Rzeszowa w godzinach szczytu będą kursowały co 30 minut, a poza nimi co godzinę, a w weekendy i święta – co dwie godziny.

1 Komentarz

  1. Kolbuszowa w ramach PKA, to jednak zasługa pani Draus, która zasiada w Zarządzie Województwa i dba o swoje miasto.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.