Posłanka Platformy Obywatelskiej do starosty: – Gdyby głupota umiała fruwać, unosiłby się Pan jak gołębica

Atak starosty na kobietę, której odmówiono leczenia

Niedawna wypowiedź Józefa Kardysia, starosty kolbuszowskiego, na temat protestów kobiet, wzbudziły ogromne kontrowersje. Oburzona tymi słowami jest także Krystyna Skowrońska, posłanka Platformy Obywatelskiej.
Sprawa dotyczy  protestów przeciwników zaostrzenia prawa aborcyjnego. W Kolbuszowej w tej sprawie manifestowało kilkaset młodych ludzi. Spotkali się na Rynku, następnie przeszli ulicami miasta. Metą pochodu było biuro posła PiS Zbigniewa Chmielowca, gdzie między innymi zapalono znicze.

Protest w Kolbuszowej

Inicjatywę na ostatniej sesji Rady Powiatu skomentował starosta Józef Kardyś:

Demokracja demokracją, ale to co się dzieje teraz w Polsce, to jest zwykła anarchia – oświadczył. – My jako samorząd robimy wszystko, żeby chronić się przed koronawirusem, ale niektórzy robią wszystko, żeby go roznieść. Jeżeli chodzi się bez maseczek i protestuje koło biur poselskich i kościołów, to pewnie najlepiej byłoby, gdyby weszła dyktatura i zrobiła z tym wszystkim porządek.

Starosta odniósł się również do zaostrzenia prawa aborcyjnego:

Trybunał Konstytucyjny jest od tego, żeby oceniać zgodność ustaw z Konstytucją – zaznaczył Józef Kardyś. – Nie dajmy się manipulować i wykorzystywać. W każdym razie zrobiło się bardzo brzydko. Dla nas jako chrześcijan kościół to ostoja duchowa. Wchodzenie tam przez protestujących jest karygodne. Proponowałbym, żeby wtargnęli w ten sposób do meczetu. Pewnie by to zrobili, ale wyszliby stamtąd bez głów (…)”.
Urażona tymi słowami poczuła się posłanka PO Krystyna Skowrońska:

Dyktatura i ucinanie protestującym głów – to marzenia starosty Kardysia po wyroku TK w sprawie aborcji. Te skandaliczne słowa wypowiedział na sesji Rady Powiatu. Gdyby głupota umiała fruwać, to unosiłby się Pan jak gołębica. Panie Starosto – niech Pan przeprosi kobiety i protestujących – napisała na Facebooku.

Posłanka napisała też list otwarty w tej sprawie.

List do starosty Kardysia

„Ze zdumieniem i niedowierzaniem odsłuchałam Pańską wypowiedź na ostatniej sesji Rady Powiatu. Odniósł się Pan do trwających protestów w całej Polsce po wyroku Trybunału Konstytucyjnego – uznając, „że mamy anarchię i powinna wejść dyktatura i zrobić porządek”. Stwierdził Pan także, że „protestujący powinni wejść do meczetów, choć pewnie wyszliby z nich bez głów”.

Słowa te są skandaliczne i oburzające. Nie powinny paść z ust osoby pełniącej jakąkolwiek funkcję, tym bardziej publicznie podczas sesji Rady Powiatu. Takie słowa świadczą tylko o braku kultury.
Jestem ciekawa, czy podobnych słów używa Pan w stosunku do współpracowników i swoich bliskich? Jeżeli tak, to należy im tylko współczuć. Wiele osób zostało przez Pana obrażonych. Warto za te skandaliczne słowa przeprosić, bo zwykła godność i honor tego wymagają

Na sesji mówił Pan także o wartościach katolickich. Czy wypowiadanie słów, że „powinno się z kim zrobić porządek” jest Pana zdaniem godne chrześcijanina?

 


4 Komentarze

  1. Czego by nie mówić, odbiło mu. Białorusi albo Korei Pn. mu się zachciało. Ewentualnie powrotu do czasów młodości, czyli twardego stalinizmu. W pewnym wieku człowiek powinien zrezygnować z władzy, bo zaczyna za bardzo tęsknić za czasami, gdy oba mózgi jeszcze były sprawne.

  2. Czy pani posłanka Skowrońska chodzi jeszcze do Kościoła, bo kiedyś ja widywałem w kościele na Borku w Mielcu i nawet kiedyś wystąpiła z ambony a teraz jej nie widuję. Pewnie zmieniła „flagę” , gdyz jest po wyborach. Ewenemennt z tej kobiety, naprawdę, ona sie zmieści w każdej kategorii i wszystko śledzi , chyba , że ma informatorów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.