KOLBUSZOWA. Najważniejsze informacje dotyczące obwodnicy [WIDEO]

Jak informowaliśmy, rozpoczęła się procedura budowy obwodnicy Kolbuszowej w ciągu drogi krajowej nr 9. Dziś przedstawiamy garść merytorycznych informacji na ten temat.  Na przykład to, że długość planowanej drogi planuje się na około 8,5 km. Natomiast jej koszt, wedle szacunków, to 255 milionów złotych, wychodzi więc 30 mln za kilometr.
Budowa drogi, która ma ominąć Kolbuszową, to pierwsze przedsięwzięcie na Podkarpaciu, które jest realizowane w ramach Programu Stu Obwodnic. Następna w kolejce jest obwodowa Nowa Dęby.

Generalna Dyrekcja Dróg i Krajowych i Autostrad właśnie opublikowała zaproszenie do składania ofert w przetargu na wykonanie pierwszego etapu dokumentacji na budowę obwodnicy Kolbuszowej. Chodzi tu między innymi o studium korytarzowe wraz z uwarunkowaniami środowiskowymi.

Ten etap powinien zakończyć się w 2023 r. uzyskaniem decyzji środowiskowej – informuje Bogdan Tarnawski, dyrektor rzeszowskiego oddziału GDDKiA. – Następnie będziemy sporządzać koncepcję obwodnicy z rozległymi badaniami hydrologicznymi i geologicznymi. Dokument ten będzie służył do ogłoszenia przetargu na realizację inwestycji w systemie „zaprojektuj i buduj”. Zakładamy, że roboty budowlane ruszą w 2026 roku i potrwają dwa lata. Wstępne szacunki mówią, że zadanie to obejmuje budowę drogi po nowym śladzie o długości około 8,5 km. Wartość przedsięwzięcia to 255 mln zł.

Wykonawca studium korytarzowego będzie miał na celu określenie czterech wariantów po stronie wschodniej i czterech po zachodniej. Spośród nich zostaną wybrane 4 opcje, z których, m.in. w wyniku konsultacji społecznych, wyłonimy jeden – dodaje.

1 Komentarz

  1. opcje sie wybierze jak sie zobaczy ktory radny ma najwiecej dzialek w poblizu wykupionych ? podobno 30 mln za kilometr to tez sa koszty w niemczech z tym ze tam pracownik zarabia w euro no i wykup ziemi tez w euro.ale nas stac …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.