W sieci pojawił się filmik, na którym kibice Kolbuszowianki wbiegają na teren boiska i porywają flagę z sektora fanów Sokoła Kolbuszowa Dolna. Nagranie to pochodzi to z dzisiejszych derbów i bije rekordy wyświetleń.
Dziś na piłkarskich derbach Kolbuszowej były naprawdę wielkie emocje. Gorąco było zarówno na boisku, jak i na stadionie przy ul. Wolskiej.
Derby Kolbuszowej
Starcie Kolbuszowianka Kolbuszowa kontra Sokół II Kolbuszowa Dolna zakończył się remisem 3-3. Bramki dla gospodarzy zdobyli Adam Stec, Adrian Suszek, Adrian Wiktor; dla gości z Sokoła strzelali: Bartłomiej Wiktor x 2 i Piotr Karkut.
Mimo, że to była zaledwie dębicka okręgówka, czyli szósty poziom rozgrywkowy, na stadionie nie brakowało kibiców, w tym ultrasów.
„Skroili” flagę Sokoła
Obie grupy dopingowały swoje drużyny w osobnych sektorach. W pewnym momencie grupa ubranych na czarno kibiców Kolbuszowianki wbiegło pod trybunę gości, zabrała flagę Sokoła i uciekła z nią pod sektor fanatycznych fanów gospodarzy.
Nagranie wideo z tego zdarzenia, które opublikował facebookowy profil Podkarpaccy Kibice, bije rekordy.
Przejmowanie flag przez jedną grupę kibicowską od drugiej to zjawisko, które od lat jest istotnym elementem rywalizacji między piłkarskimi ultrasami na całym świecie. Niesie to za sobą symbolikę w kontekście honoru oraz prestiżu.
Symbolika
W kulturze ultras flaga jest jednym z najważniejszych symboli danej ekipy. Reprezentuje jej tożsamość, historię, siłę i niezależność. Wywieszanie swoich barw na stadionie oznacza zaznaczenie obecności grupy i podkreślenie jej znaczenia. Jest to forma manifestacji przynależności oraz dumy.
Utrata flagi, zwłaszcza w wyniku jej zdobycia przez rywali, jest traktowana jako jedno z największych upokorzeń. Oznacza osłabienie pozycji grupy w hierarchii kibicowskiej. Niekiedy może prowadzić nawet do rozwiązania danej ekipy.
Zdobyte „barwy” są często publicznie palone, niszczone lub wyśmiewane w mediach społecznościowych, co dodatkowo potęguje upokorzenie przegranej strony. Niekiedy flaga jest wystawiana jako trofeum na meczach lub przechowywana jako symbol dominacji.
Zobacz zdjęcia
Źródło: Podkarpaccy Kibice


