Józef Batory pośmiertnie uhonorowany Sygnetem Niepodległości [ZDJĘCIA]
Kolbuszowski Żołnierz Niezłomny, działacz niepodległościowej organizacji „Wolność i Niezawisłość, kpt Józef Batory pseudonim „August” został pośmiertnie uhonorowany Sygnetem Niepodległości. Statuetkę odebrał jego brat, Franciszek Batory podczas trwającego właśnie (27-29.09) Festiwalu Filmów Niepokorni – Niezłomni – Wyklęci w Gdyni.

Józef Batory urodził w 1914 roku w Weryni. Pochodził z rodziny rolniczej. Maturę zdał w Prywatnym Gimnazjum w Kolbuszowej. W 1937 r. rozpoczął studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przerwała je wojna. Od jesieni 1945 r. był łącznikiem organizacji „Wolność i Niezawisłość”. 2 grudnia 1947 r. został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa.

Po trwającym trzy lata brutalnym śledztwie został zamordowany. Jego ciało zakopano w nieznanym miejscu. W 1994 r. na cmentarzu parafii p.w. Wszystkich Świętych w Kolbuszowej odbył się symboliczny pogrzeb Józefa Batorego. Uroczystość poświęcono też jego bratu Augustowi, który jako żołnierz Armii Krajowej poległ w czasie akcji „Burza”. Inny z braci Batorych – Stefan trafił do łagru w Stalinogorsku.

 
Od lewej: Romuald Rzeszutek, działacz mieleckich organizacji patriotycznych, i Franciszek Batory.

2 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.