Jodek potasu w kolbuszowskim przedszkolu

Czy wszystkie dzieci znalazły się w przedszkolach?

Placówki oświatowe na terenie gminy Kolbuszowa mają być miejscem dystrybucji jodku potasu. Ma to związek z zagrożeniem wystąpienia skażenia radioaktywnego.
W ostatnich tygodniach znajdująca się w Ukrainie Zaporoska Elektrownia Atomowa – największy tego typu obiekt w Europie – jest regularnie ostrzeliwana przez artylerię i rakiety rosyjskie.

W związku z tym pojawiło się zagrożenie wystąpienia skażenia radioaktywnego. Elektrownia znajduje się bowiem 850 km od granicy z Polską. Państwowa Agencja Atomistyki uspakaja, że gdyby doszło do najgorszego, to na terenie naszego kraju skażenie dałoby się prawdopodobnie wykryć, ale nie stanowiłoby ono żadnego zagrożenia. Bariera w postaci 850 km dystans robi swoje.

Poza tym przez większość roku w Zaporożu wiatr wieje w kierunku Morza Czarnego i okupowanego Krymu albo w kierunku Rosji. Ponadto najbardziej zagrażające człowiekowi izotopy przenoszone wraz z wiatrem mają okres rozpadu wynoszący osiem dni.
Polski rząd woli jednak „dmuchać na zimne” i przygotował 57 mln dawek jodku potasu. Nad siecią dystrybucji czuwają wojewodowie.

Punkty mają się znajdować jak najbliżej obywateli, a za ich liczbę i rozmieszczenie odpowiadają samorządy. Dotyczy to także naszego regionu.

Jedno z kolbuszowskich przedszkoli poinformowało na Facebooku, że w razie zagrożenia radiacyjnego będzie dystrybuować jodek potasu.
– Nie ma opcji podania tego leku bez zgody rodziców. Zalecamy osobisty odbiór medykamentu i podanie go dziecku. Podczas płatności za przedszkole prosimy o podpis w kolumnie „Nie wyrażam zgody na podanie jodku potasu. Odbiorę  lek w jak najszybszym czasie i samodzielnie podam dziecku” lub „Tak, wyrażam zgodę na podanie leku dziecku”. To jest tylko informacja i „dmuchanie na zimno” – zastrzegła dyrektorka jednego z miejskich przedszkoli.

1 Komentarz

  1. No ciekawe która to taka mądra. Skoro nie groźni nam niebezpieczeństwo to po jaką cholere się truć. Niech ten pieprzony nierząd, wojewodowie, starości i burmistrzowie żreją to gówno aż się wypukną! Banda nieudaczników

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.