Jest umowa na modernizację budynku dworca kolejowego. Wreszcie [FILM]
W miniony tygodniu w siedzibie Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie podpisano umowę na realizacje  projektu Podkarpacka Podmiejska Kolei Aglomeracyjna. Jednym z 16 samorządów, które otrzymały dotację, była gmina Kolbuszowa. Dzięki temu m.in. zmodernizowany zostanie budynek dworca, który dziś jest antywizytówką miasta.

Podkarpacka Podmiejska Kolej Aglomeracyjna to największa kolejowa inwestycja w historii regionu. Jej wartość wynosi pół miliarda złotych. Celem jest ułatwienie dojazdu do stolicy województwa i do portu lotniczego Rzeszów-Jasionka, do którego wybudowana zostanie nowa nitka kolejowa.

Projekt jest dofinansowany ze środków unijnych w ramach programu Infrastruktura i Środowisko. Samorząd województwa już kupił 10 nowoczesnych pociągów którymi będą przewożeni pasażerowie. Mają one kursować co pół godziny, co ma zachęcić do wybierania tego środka transportu.

Jednym z beneficjentów programu jest gmina Kolbuszowa. Dzięki temu otrzymała 2 955 000 zł na budowę tzw. centrum przesiadkowego. Pieniądze te trafią przede wszystkim na modernizację budynku dworca kolejowego. W nowym obiekcie powstaną: poczekalnia, toalety, pokój dla matki z dzieckiem, mini bar, biuro podróży, biletomat. Zaplanowano też część usługową, a w niej świetlicę dla młodzieży z punktem bibliotecznym i informacji turystycznej. Wokół budynku powstaną perony i miejsca postojowe dla autobusów. Będą też nowe parkingi, zaplanowano je w rejonie ulic Ruczki i Fabrycznej.
Podkarpacka Podmiejska Kolei Aglomeracyjna pozwoli również wybudować nowy przystanek kolejowy w Kolbuszowej Górnej i rozbudować parkingi obok stacji w Widełce.

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.