Jest decyzja w sprawie parkingu w dolinie Nilu

Zgoda Rady Miejskiej na parking w dolinie rzeki Nil

Rada Miejska zapisała środki na budowę wielopoziomowego parkingu w dolinie Nilu. Obiekt ma stanąć pomiędzy mostem a stacją paliw przy drodze krajowej nr 9.

Inwestycja ma być realizowana na miejskiej działce o powierzchni około 30 arów obok Nilu. Dobiegają już prace nad zmianą planu zagospodarowania przestrzennego pod tym właśnie kątem.
„Parking potrzebny”

Przedsięwzięcie wzbudza duże emocje. Na budowę dużego placu parkingowego w tym rejonie czeka wielu mieszkańców. Chodzi tu głównie o instytucje publiczne położone przy ulicy Kolejowej (Przedszkole nr 3, szpitalny Oddział Nefrologii i Dializoterapii, Środowiskowy Dom Samopomocy).

 Przedsięwzięciu kibicują tez podmioty komercyjne, w tym między innymi Galeria Nad Nilem.

– Od strony południowej obszar ten graniczy z obiektami usługowymi, od zachodu z rzeką Nil, od północy ze Szkołą Podstawową nr 1, a od wschodu z drogą krajową nr 9. Teren ten przeznacza się na zabudowę usługową z dopuszczeniem lokalizacji obiektów handlowych o powierzchni sprzedażowej powyżej dwóch tysięcy metrów kwadratowych – mówiła Teresa Dąbek, kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Budowlanej w Urzędzie Miejskim.

W dolinie Nilu

Są też i kontrowersje. Parking wielopoziomowy ma powstać w dolinie Nilu, na terenie zalewowym. Zwracał na to uwagę radny Piotr Panek.

– Martwię się o ulicę Zieloną, która ostatnio „pływała”. Martwię się też o Kolbuszową Dolną, której nasza rzeka robi psikusy – wyliczał.
Inwestycji broni burmistrz Jan Zuba:

– Planujemy wybudować tam parking dwupoziomowy. Dolny poziom tego obiektu ma być na rzędnej działki; górny zaś na poziomie ronda przy „dziewiątce”. A więc obszar ten nie będzie przyczyniał się do zalewania nieruchomości w dolnym biegu Nilu. Obawy związane z tym tematem są więc nieuzasadnione. Dolny poziom parkingu, gdyby rzeka wylała, może byś minimalnie pod wodą. Ale nie spowoduje to podniesienia poziomu rzeki – mówił burmistrz.

Pierwsze pieniądze

Na ostatniej sesji radni zdecydowali się zapisać pierwsze pieniądze (60 000 zł) na budowę parkingu.

– Pozwoli nam to na uruchomienie procedury zamówień publicznych na dokumentację – podkreślał Jacek Mroczek, skarbnik gminy.

Jest decyzja w sprawie parkingu w dolinie Nilu

Wcześniej Rada Miejska zgodziła się na zmianę zagospodarowania przestrzennego pod kątem tego zadania. Burmistrz przekonywał wówczas, że na wielopoziomowy parking czeka wielu mieszkańców. Inwestycja może dać 200 miejsc postojowych.
Jak podkreślał, skorzystają na tym nie tylko osoby, które parkują w tym rejonie miasta. Dotyczy to także tych, którzy zazwyczaj stawiają auta na Rynku.

Koszty przedsięwzięcia są ogromne, dlatego magistrat zamierza się ubiegać o dotację z zewnątrz na ten cel. Mówi się o rządowym programie Polski Ład.

3 Komentarze

 1. Ciekawe kto zapłaci za zalane posesje na ul. Zielonej i na Dolnej.
  Z jakich pieniążków to zbudują?
  Z naszych podatków i opłat za śmieci ścieki i wodę.
  Teraz już wiecie czemu mamy rachunki droższe niż w Krakowie.
  Bo gmina chce wspomóc właścicieli galerii, stacji paliw itd.
  W czyim interesie jest 200 miejsc parkingowych i zjazd z rynku na tereny prywatne ?
  Czy ktoś pytał mieszkańców o ten parking na terenie zalewowym?
  Czy tak łatwo zapominają radni o corocznych wylewach Nilu na terenach szkoły jedynki i szkoły specjalnej na Dolnej i innych?

 2. a co to radnych obchodzi ze Nil zalewa , niech jeszcze bardziej zalewa bo oni (radni ) tego problemu nie mają, ich bardziej interesuje temat palenia papierosów przez młodzież na mahatanie, co zrobić żeby babcie szły po marchewkę aż pod stadion sportowy bo przy ulicy Zielonej byłaby atrakcyjna działka , albo jak umorzyć podatki tym bardzo „biednym „przedsiębiorcom , w tym roku poszli dalej bo nawet umorzyli opłaty za wydane pozwolenia na sprzedaż alkoholu , bo alkohol to priorytet dla radnych !!!!!!! tych własnych priorytetów maja co niemiara , pomysłów jak uprzykrzyć życie mieszkańcom tej gminy mają mnóstwo i za to jeszcze podatnik ze swoich ciężko zarobionych pieniędzy płaci na ich diety i pensje ludzi dla których pojecie dobra wspólnego interesu lokalnej społeczności jest zupełnie obce.

 3. Ile potrzeba parkingu dla przedszkola ? Ile dla nerki? Już widzę jak matka z dzieckiem idzie w deszcz z parkingu Panowie rządzący Kolbuszową to czysta hipokryzja! Ciekaw jestem za co jeszcze dostaniemy podwyżki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.