Większa kasa dla spółki komunalnej za wywóz śmieci z terenu gminy Kolbuszowa

Prezes spółki ZGKiM zarabia więcej niż burmistrz

Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Kolbuszowej dostanie w tym roku od gminy o ponad 14 procent więcej niż w 2022 roku. Czy spółka ta na to zasłużyła?

Zdania mieszkańców raczej nie są podzielone. Tym bardziej, że wysokość rachunków za odbiór śmieci w gminie Kolbuszowa są bardzo wysokie.
Kontrowersje wzbudzają również wysokie zarobki w spółce komunalnej. Dotyczy to szczególnie prezesa ZGKiM, Adama Materni, który ma wyższą pensję niż… jego zwierzchnik – burmistrz Kolbuszowej.

To, że spółka wynegocjowała sporą podwyżkę na wywóz śmieci, ujawnił Krzysztof Wójcicki, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej:

– Ponieważ nie ma żadnej uchwały ani dyskusji na ten temat, mam pytanie: czy jesteśmy w stanie utrzymać te stawki? Czy ta cena jest rynkowa? Czy nie powinni wrócić do pomysłu ogłoszenia przetargu na wywóz tych śmieci? Czy my to w ogóle kontrolujemy? Jakie to są koszty w porównaniu do innych gmin powiatu? – dopytywał Wójcicki na ostatniej sesji rady.
Kolbuszowska gastronomia nie zapłaci podatków?
Krzysztof Wójcicki, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Kolbuszowej.

Burmistrz Jan Zuba tłumaczył, że odbył się przetarg na zagospodarowanie śmieci i wygrał go ZGKiM.

– Zleciliśmy im więc odbiór i transport odpadów. Wzrost kosztów o 14,1 procent to wskaźnik inflacyjny, wzrost minimalnej płacy oraz wyższe koszty: paliwa, remontów, ubezpieczenia, części zamiennych itd. – wyliczał włodarz.

Dodał on, że być może już więcej nie trzeba będzie dokładać do gospodarki odpadami.
– Jeżeli sytuacja w tym roku będzie korzystna, to powinniśmy spiąć wydatki z kwotami, które spływają z tytułu opłat za gospodarowanie odpadami. W 2022 r. sprzedaliśmy surowców za ok. 170 tys. zł. Jest to duża kwota. Biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców, którzy uiszczają opłatę, jest to prawie złotówka na osobę w skali roku. To są dodatkowe dochody z tytułu systemu gospodarowania odpadami – dodał burmistrz.

2 Komentarze

  1. Podwyzki za śmieci się im śnią ,oni są śmieszni, płaci się im za wywóz spod posesji ale nie chce im się wjechać na drogę gminną , która jest w lesie i ponad 700 metrów do drogi asfaltowej musze wywozić. TO JEST KPINA Z ICH STRONY. Za co im gmina płaci?

  2. prezes musi jeszcze cos dorobic zanim wyruszy na emeryture czy jak ? ciagle tylko drozej i drozej a banda urzednikow siedzi na stolkach niewiele robiac ale za to generuje koszty !!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.