Składowanie śmieci na cmentarzach w Kolbuszowej nie jest, ani ekonomiczne, ani ekologiczne

Cmentarz Komunalny przy Sokołowskiej w Kolbuszowej Dolnej będzie miał dom pogrzebowy. Duże koszty inwestycji - zdjęcie główne.

Konsekwencją Dnia Wszystkich Świętych, są, niestety, tony śmieci na cmentarzach. W Kolbuszowej nie podlegają one segregacji i zmieszane lądują w kontenerach. Nie jest to, ani ekonomiczne, ani ekologiczne. Dlaczego więc tak się dzieje?

Na problem cmentarnych śmieci zwróciła uwagę radna Barbara Bochniarz:

Śmieci na cmentarzach

– Mamy na cmentarzu parafii pw. Wszystkich Świętych w Kolbuszowej jeden kontener na śmieci. Po świętach związanych z dniem 1 listopada w tym pojemniku lądują odpady wszelkiego rodzaju: plastikowe, szklane i doniczki z kwiatami.

– W związku z tym, że jesteśmy odpowiedzialni za segregację odpadów, powinniśmy ulokować tam kilka kontenerów, na plastik, szkło czy tekturę. W doniczkach z chryzantemami jest bardzo dobra ziemia, którą można wykorzystać jako nawóz.

– Natomiast mieszanie śmieci nie jest ani ekonomiczne, ani dobre dla środowiska. W samym tylko mieście trzy cmentarze i możemy sobie tylko wyobrazić, ile śmieci 1 listopada jest tam śmieci. Moglibyśmy to ograniczyć – zaznaczyła.

Czy diety radnych miejskich są niesprawiedliwe?
Radna miejska, Barbara Bochniarz.

Nic nie można zrobić?

Wiceburmistrz Marek Gil przyznaje, że to nie pierwszy taki wniosek:

– Jeden z mieszkańców także pytał mnie, czy nie można byłoby obok cmentarza postawić kilka kontenerów, żeby móc te śmieci w sposób cywilizowany składować. Zaraz po tym monicie zapytałem Mateusza Czachora, naszego kierownika Referatu Gospodarki Odpadami Komunalnymi. Okazało się, że niestety, śmieci cmentarne nie można w inny sposób traktować jak właśnie tak. Jest odpowiedni kod i nic nie można zrobić – bezradnie rozkłada ręce.

– Może doczekamy się takiego prawa, które pozwoli na logiczne podchodzenie do tych odpadów – wtórował mu burmistrz Jan Zuba.

Tymczasem Ministerstwo Klimatu i Środowiska na łamach portalu prawo.pl tłumaczy, że odpady cmentarne są… komunalnymi i można je segregować.

Apel o „zniczodzielenie”

Radna Bochniarz zaapelowała również o to, aby na terenie kolbuszowskich nekropolii pojawiły się miejsca składowania zniczy do ponownego wykorzystania.

Takie regały pojawiły się między innymi na Cmentarzu Komunalnym w Mielcu. Znajdują się one przy głównych alejach nekropolii, na których każdy może umieścić szklany znicz i dać mu w ten sposób drugie życie.

Aby je ponownie użyć, trzeba jedynie dokupić do nich woskowy wkład.

Zniczodzielenie na Cmentarzu Komunalnym w Mielcu.

„To dobra sugestia”

Tradycyjne znicze często są wykonywane z plastiku i innych trudno przetwarzalnych materiałów, które stanowią obciążenie dla naszej planety. Często trafiają na wysypiska śmieci i rozkładają się przez wiele lat.

Korzystając ze „zniczodzielenia” dbamy o środowisko oraz oszczędzamy pieniądze.

– Jest to dobra sugestia. Będę rozpoznawał ten temat – obiecał wiceburmistrz Gil.

1 Komentarz

  1. Radni którzy nie potrafią racjonalnie zorganizować pracę PSZOK w Kolbuszowej, biorą się za segregację przy cmentarzach.
    Żenua.
    Monty python.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.