Czy szkoły są gotowe na czwartą falę COVID-19?

Wybierz zajęcia pozalekcyjne ze szkołą ACCENT

Wszystko wskazuje na to, że zbliża się do nas kolejna fala koronawirusa. Czy szkoły są przygotowane na to pod kątem sanitarnym? Czy tak jak roku temu pojawią się skargi na to, że uczniowie muszą dezynfekować dłonie płynem do… czyszczenia toalet.
Ryszard Haptaś, dyrektor Zespołu Oświatowego w Urzędzie Miejskim w Kolbuszowej, zapewnia, że w minionym roku szkolnym środki zabezpieczenia higienicznego na bieżąco trafiały do szkół . Dodał, że w tym roku powinno być tak samo.

– Rygory sanitarne dyrektorzy placówek mają określone poprzez Ministerstwo Oświaty. Jestem przekonany, że realizują oni wszystkie te dyrektywy – zaznaczył dyrektor Haptaś.

Szkoły są gotowe?

Ireneusz Kogut, gminny inspektor oświaty w Kolbuszowej, dopowiedział, że w placówkach są jeszcze do wykorzystania rezerwy środków dezynfekcyjnych z ubiegłego roku szkolnego.

– Jak do tej pory żaden z dyrektorów nie zgłosił nam, że mu cokolwiek mu brakuje. Wszelkie materiały sanitarne powinni spływać sukcesywnie z ministerstwa bezpośrednio do szkół zgodnie z ich zapotrzebowaniem. Są to miedzy innymi płyny, maski czy rękawiczki, Będzie się to jednak odbywało poza Urzędem Miejskim – podkreślił.
Głos w tej sprawie zabrał też burmistrz Jan Zuba:

– Zdajmy sobie sprawę, że początek roku szkolnego to okres szczególnie trudny dla wszystkich. Po ponad roku, gdzie zdecydowana większość czasu upływała na nauce zdalnej, powrót do szkoły jest rzeczą trudną i stresującą dla wszystkich: zarówno dla nauczycieli, jak i uczniów. Mamy nadzieję, że ten rok szkolny będzie umożliwiał naukę w trybie stacjonarnym. I że czwarta fala nie będzie tak tragiczna i dramatyczna jak miało to miejsce wcześniej. Możemy tylko wyrażać taką nadzieję, ale nie jesteśmy w stanie tego przewidzieć.

Będziemy wspierać wszystkie nasze szkoły w zakresie rozwiązywania problemów związanych z zasadami sanitarnymi. Akcja dostarczania płynów dezynfekcyjnych, urządzeń, maseczek i termometrów potrwa do 15 września – dodał.

Płyn do… toalet

Przypomnijmy, że dokładnie rok temu część rodziców poskarżyła się nam na to, że uczniowie jednej ze szkół gminy Kolbuszowa muszą dezynfekować dłonie za pomocą płynu do… czyszczenia toalet.
Na dowód tego podesłali nam zdjęcie preparatu. Powstał on na bazie alkoholu etylowego i służy do dezynfekcji powierzchni. Był to produkt o działaniu bakteriobójczym, grzybobójczym i wirusobójczym. Można go stosować do dezynfekcji: biurek, szafek, blatów, lad; klawiatur, telefonów, kas fiskalnych; klamek i urządzeń sanitarnych. W instrukcji nie ma natomiast nic o skórze człowieka.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.