Czy pierwsze dwie godziny parkowania na płatnej strefie Rynku będą za darmo?
Mieszkańcy Rynku i prowadzący tam działalność przedsiębiorcy chcą, aby magistrat umożliwił im darmowy postój samochodów przez dwie godziny. Ich apel ma związek z planami wprowadzenia na Rynku stref płatnego parkowania. Przeszkodą nie do pokonania może jednak okazać się ustawa o drogach publicznych, która wyklucza dowolność działań na terenie miejskim.

Co innego jest na prywatnych parkingach, gdzie zarządca terenu ustala sobie regulamin korzystania z niego, jak mu się to tylko podoba – tłumaczył Marcin Dworak z Referatu Gospodarki i Budownictwa w magistracie. – My musimy przestrzegać zapisów ustawy – a ta mówi, że płatna musi być już pierwsza godzina postoju. Jest jednak możliwość bezpłatnego zatrzymania się na 20-30 minut.
Tymczasem na ostatnim spotkaniu z mieszkańcami w ramach konsultacji w sprawie płatnych stref dla aut na Rynku Grzegorz Dzimiera, komendant Straży Miejskiej, oświadczył, że pewną szansą na darmowe parkowanie jest wprowadzanie w centrum miasta tzw. strefy ograniczonego postoju: – Wtedy możemy sobie taki obszar opisać, tak jak nam się to żywnie podoba, czyli np. dać te dwie pierwsze godziny parkingu bezpłatnie – oznajmił komendant, wywołując aplauz zebranych przedsiębiorców.

Pomysł ten popiera również radny miejski, Michał Karkut: – Minimum dwie godziny parkowania powinno być darmowe – uważa. – Należy też zastanowić się nad pewnymi zwolnieniami dla osób mieszkających na Rynku i w jego okolicach, a także przedsiębiorców prowadzących tam swoje biznesy.
– Nie wiem, czy ten pomysł pana komendanta jest możliwy do zrealizowana. Mam wątpliwości, czy nie zabrania tego ustawa o drogach publicznych, ale rozeznam ten temat – obiecała Elżbieta Lis, kierownik Referatu Gospodarki i Budownictwa w Urzędzie Miejskim.

1 Komentarz

  1. I bardzo dobrze. Jesteś w mieście nawet takim jak Kolba to ucz się zachowania jak w mieście. Rowerem i na łapach darmo tak jak na parkingu pare metrów dalej. Ruszyć tluste zady.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.