Czy Kolbuszowa jest gotowa na przybycie koronawirusa? Jak z nim walczyć?

Media poinformowały dziś (27.02) o pierwszym w Polsce zarażeniu koronawirusem. Na oddział zakaźny mieleckiego szpitala trafiła osoba, którą podejrzewano o to samo. A jak to wygląda w naszym powiecie? Czy Kolbuszowa jest przygotowana na przybycie koronawirusa?

Obecnie na świecie wirusem tym zarażonych jest 82 tysiące osób, 2 600 w wyniku tego zmarło. Największe skupiska chorych występują w: Chinach, Korei Południowej oraz Włoszech. W Europie zarażenia wystąpiły m.in.: w: Estonii, Macedonii, Danii, Norwegii, Gruzji, Grecji oraz Rosji.

W Polsce najprawdopodobniej też. Chodzi o 25-letnią kobietę, która trafiła do łódzkiego szpitala. Miała objawy grypowe z silnymi dusznościami. Przyjmowała antybiotyki. Do Polski z Tajlandii przyleciała w miniony sobotę. Wykonany test potwierdził, że jest zarażona koronawirusem.
O to samo podejrzewano mężczyznę, który trafił ma oddział zakaźny Szpitala Specjalistycznego w Mielcu. Pacjent niedawno wrócił z Włoch. Jak dziś wykazały badania, pacjent ma tylko grypę.

Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej opublikowało dziś informację. Czytamy w niej, że „choroba rozprzestrzenia się drogą kropelkową, czyli poprzez kaszel, kichanie oraz podczas mówienia, i to może być bezpośrednią przyczyną zakażenia. Dlatego należy zachowywać zdroworozsądkowe środki ostrożności w relacjach z innymi osobami, czyli: zachowywać bezpieczną odległość (metr) podczas rozmowy jednej osoby od drugiej, dbać o higienę osobistą oraz unikać dużych skupisk ludzi”.

Pośrednio możemy zarazić się poprzez dotykanie powierzchni płaskich, na których są wydzieliny lub wydaliny chorego. Maseczki przeciwwirusowe nosić powinny przede wszystkim osoby chore.
Barbara Dudzińska, Powiatowy Inspektor Sanitarny z Kolbuszowej, podkreśla, że jednym z najważniejszych czynników walki z wirusami jest dbałość o higienę. – Ważne jest mycie rąk po każdej wizycie na zewnątrz, ale również unikanie dużych skupisk ludzi oraz imprez masowych – zaznacza.

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.