Burmistrz: – Koszty walki z opadami śniegu szokują

Kolbuszowa pod śniegiem [ZDJĘCIA, WIDEO]

Dwukrotny atak zimy, z którym mieliśmy ostatnio do czynienia, zaskoczył nie tylko drogowców, o czym mogą coś powiedzieć kierowcy; ale i energetyków, bo w wielu domach gminy zabrakło prądu. Burmistrz Jan Zuba nie kryje, że koszty walki z obfitymi opadami śniegu są szokujące.

Symbolem zaistniałej sytuacji była rzeźba krokodyla na Rynku, którą całkowicie zasypał śnieg. Widać było tylko pysk. Najgorzej było na drogach.
Skargi mieszkańców

– Wielu mieszkańców prosiło o interwencję w sprawie odśnieżania. Zdaję sobie sprawę, że zima w tym roku jest wyjątkowo śnieżna, dawno takiej nie było. Niemniej jednak mam prośbę, żeby służby komunalne zadbały również o alejki i mniejsze uliczki. Mi dla przykładu trudno było dojść do Urzędu Miejskiego traktem wzdłuż Szkoły Podstawowej nr 2. Narzekają również mieszkańcy ulicy Bora Komorowskiego. Ja wiem, że służby są obłożone, ale może trzeba dać im jakieś nadgodziny – mówił radny Mirosław Kaczmarczyk.

Co na to burmistrz Jan Zuba?

– To co powiem może wielu zszokować, ale te obfite opady śniegu już teraz kosztują nas 177 tysięcy złotych – oświadczył na czwartkowej (28.01) sesji Rady Miejskiej. – Wysypano ponad 100 ton soli i 200 ton mieszanki solno-piaskowej. Ludzie pracują od godz. 4 rano do 23 w nocy. Nie ma zmiany. Robią to ci sami ludzie, oczywiście z przerwami. Ta sama ekipa w tym samym czasie musi odebrać od mieszkańców odpady zmieszane i segregowane. Tak wiec prosimy o cierpliwość.

Burmistrz: - Koszty walki z opadami śniegu szokują

Brakuje pracowników?

– Najgorszy był poniedziałek (25.01 – od red.), bo całą dobę padał śnieg. Każdy kto jeździł poza Kolbuszową, widział jak wygląda droga krajowa nr 9. Były tam w środku czarne koleiny, reszta to był śnieg. To samo było na drogach wojewódzkich. A co dopiero na uliczkach bocznych, które są w czwartej kolejności odśnieżania. Pracownicy komunalni odśnieżają wszystkie gminne drogi i chodniki. Muszą więc pojechać do Huty Przedborskiej, Porąb Kupieńskich, Widełki. To są odległe miejsca, do których trzeba się dostać.
– O ile pierwszy atak zimy był na tyle przyjazny, bo śnieg był zmrożony i sypki, że szło to wszystko bardzo dobrze; to za drugim razem śnieg był mokry i ciężki. Odśnieżanie chodników wyglądało więc tak, że szła mini koparka, usuwała nadmiar śniegu, a za nią jechał ciągnik i zgarniał resztę. To są długie godziny pracy i duży zakres, w który zaangażowanych było 11 ciągników z samochodem ciężarowym – dodał burmistrz.

5 Komentarzy

 1. W innych powiatach i gminach nie ma takiego problemu tylko kolbuszowski to dno. Pora zmienić starostę, burmistrza, przewodniczącego rady bo jednak oni nic nie robią tylko pieniądze biorą za darmo

 2. Ni wyżyna, ni nizina,
  Ni krzywizna, ni równina –
  Taka gmina.
  Ani piasek, ani glina,
  Tylko lasek i olszyna –
  Taka gmina.
  Ani POM-u, ani młyna,
  Krzyż, chałupy i krowina –
  Taka gmina.
  Od komina do komina
  Wiater hula, deszcz zacina –
  Taka gmina.
  Taka gmina.
  Ni wyżyna, ni nizina,
  Ni krzywizna, ni równina –
  Taka gmina.
  Spotkasz chłopa – gęba sina,
  Oj, nie wraca ci on z kina –
  Taka gmina.
  Miast kobiety, śpiewu, wina –
  Wóda, czkawka, Gwiżdż Janina –
  Taka gmina.
  Nikt od ucha nie ucina,
  Tylko czasem chrząszcz brzmi w trzcinach
  Taka gmina.
  Ni wyżyna, ni nizina,
  Ni krzywizna, ni równina –
  Taka gmina.
  Płacze dzieciak, wyje psina,
  Gdzieś ktoś kogoś czymś zarzyna –
  Taka gmina.
  Jaki powód, czyja wina,
  Czy to skutek, czy przyczyna –
  Taka gmina?
  Tylko urżnąć się na chrzcinach
  l wziąć zwiać do Wołomina –
  Taka gmina.
  Taka gmina!

 3. a może by Pan Kaczmarczyk zamiast zajmować się tematami na których się nie zna (place targowe)wziąłby łopatę i kawałek drogi by odśnieżył , przecież diety radnych są z naszych podatków i powinni cos zrobić na rzecz gminy, a nie tylko brać kasę za nic!!!!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.