Bezdomne koty są zbyt drogie dla Kolbuszowej?

Zostawili małe koty na pewną śmierć

Bezdomne koty to problem, który przerósł schronisko zwierząt w Kolbuszowej. Nie dość, że jest ich dużo, to większość z nich wymaga długotrwałej i kosztownej opieki.

W 2021 roku od opiekę gminy Kolbuszowa trafiło 174 koty. Wiele z nich było chorych lub miały urazy wielonarządowe będące efektem wypadku, wymagały więc interwencji lekarza weterynarii.
Do schroniska trafiają też małe kociątka, które trzeba regularnie karmić przy pomocy strzykawki.

– Problem jest również w tym, że praktycznie rzecz biorąc nie ma na w naszej okolicy schronisk, stowarzyszeń, ani fundacji, które by przyjmowały te zwierzęta pod swoją opiekę. Najbliższa taka placówka jest w Przemyślu. Wiadomo, że transport tam byłby bardzo kosztowny. Umieszczenie kota w schronisku kosztuje ok. 800 zł – mówi Grzegorz Dzimiera, komendant Straży Miejskiej, który opiekuje się przytuliskiem dla bezdomnych zwierząt w Kolbuszowej.

– Współpracujemy ze stowarzyszeniem Felineus w Rzeszowie, które kilka razy pomogło naszym kotom, które były powypadkowe, miały poważne urazy wielonarządowe, w tym skomplikowane złamania. Dzięki temu czworonogi przeżyły.

– Jest jeszcze poza tym jeden problem. W pomieszczeniu, którym dysponuje przytulisko, nie ma warunków do tego, żeby przebywało tam więcej kotów. Nie ma tam możliwości prowadzenia skutecznego leczenia, więc te zwierzęta muszą przebywać w szpitalu, a to też tego generuje dodatkowe koszty – zaznaczył.
Komendant więc zapowiada cięcia:

– Liczba kotów, którym udzielimy w opiekę, będzie mniejsza. Pomoc otrzymają tylko te koty, które są stanie zagrożenia życia bądź zdrowia, a więc chore i powypadkowe. Nie będziemy, niestety, mieli możliwości na finansowanie sterylizacji. Będziemy  dostarczać karmę, bo mamy jej pod dostatkiem. Natomiast ograniczenia związane z wyłapywaniem, opieką weterynaryjną i sterylizacją, niestety, trzeba będzie wprowadzić – dodał.

2 Komentarze

  1. Na opiekę nad zwierzętami pieniążków gmina nie ma.
    Ale na budowę parkingu wielopoziomowego dla prywatnych podmiotów pieniążki z naszych podatków są i wkrótce właściciele stacji paliw i galerii dostaną w prezencie od mieszkańców obiekt potrzebny mieszkańcom jak kwiatek do korzucha…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.