Będą zmiany organizacji ruchu drogowego przy Stokrotce
Organizacja ruchu na drodze krajowej nr 9 w rejonie centrum handlowego (m.in. Stokrotka i Mrówka) w Kolbuszowej ulegnie zmianie. Na jezdni, jadąc od strony Rzeszowa, pojawi się lewoskręt. Powstanie on w miejscu obecnej kostki brukowej. Co istotne, zmiana ta nie spowoduje likwidacji prawoskrętu dla jadących w kierunku stolicy Podkarpacia.

Dziś aby wyjechać z centrum handlowego i pojechać w kierunku Tarnobrzega lub Mielca, trzeba jechać w stronę Rzeszowa po to, by skręcić w lewo w boczną uliczkę, skąd już można zgodnie z prawem włączyć się do ruchu. Podobny problem dotyczy jadących z naprzeciwka. Nie mogą oni bezpośrednio skręcić do centrum handlowego. Muszą jechać do ronda i dopiero na nim nawrócić. Ale to ma się zmienić.
Magistrat opracował koncepcję zmiany organizacji ruchu na tym odcinku. Uzyskała ona akceptację równi zarządcy drogi, jak i policji. Mówiąc w skrócie dla jadących od strony Rzeszowa w miejscu pasa kostki brukowej ma powstać lewoskręt do centrum.
  – Dotychczas klienci często łamią przepisy drogowe, bo nie chcą specjalnie kierować się na rondo po to, by skręcić do centrum handlowego – mówiła Elżbieta Lis, kierownik Referatu Gospodarki i Budownictwa w magistracie. – Powstanie tam lewoskrętu poprawi bezpieczeństwo użytkowników drogi i ułatwi dostęp do obiektów handlowych.
Nie wszyscy radni byli zadowoleni z tych zmian. – Kiedy kilka lat temu powstawały tam te budynki handlowe, wielu ludzi domagało się tego lewoskrętu. Tłumaczono wtedy, że jest to niemożliwe, bo zakorkuje miasto. Dziś ku mojemu zdumieniu okazuje się, że to co było niemożliwe, staje się możliwe. Czy to „dobra zmiana” spowodowała, że policja i zarządca drogi krajowej nr 9 zmieniły zdanie? – ironizował radny Marek Opaliński.
Zaapelował on do Rady Miejskiej, aby ta nie poparła zmian w organizacji ruchu w tej części miasta:  – Ludzie przyzwyczaili się do tego rozwiązania, mamy załatwiony też temat braku kolizyjności. Kiedy wszystko jest już poukładane, chcemy to burzyć? Chcemy niszczyć tę całą harmonię? – grzmiał Opaliński, który jako jedyny głosował przeciwko lewoskrętowi. Miażdżąca większość kolbuszowskich radnych była jednak na tak.
1 Komentarz

  1. Niech zaprojektuja i wykonają jeszcze pas do skrętu w prawo z krajowej 9 na 11 listopada (koło sklepu Orzech), tak samo można by poszerzyć pas i dodać dwa pasy skretu w lewo i w prawo dla wyjeżdżających z ulicy 11 listopada.. Też by ułatwiło to ruch. Chyba każdy kto jeździ po naszych drogach wie jak tragiczne jest to skrzyżowanie,kolejnym pasem skrętu w lewo móglo by być miejsce gdzie jest skrzyżowanie drogi tyszkiewiczów z „dziewiątka”, wystarczy poszerzyć ulice i dodać pas, skrecajacy kierowcy nie torowali by ruchu tym którzy jadą w kierunku Rzeszowa.. Takich miejsc jest pełno tak jak w widełce w miejscu gdzie jest zjad m.in. Na kościół, niesamowicie utrudnia to ruch, robią się zatory, niejednokrotnie korki,też przydałby się pas dla skrecajacych w prawo by inni mogli płynnie się poruszać

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.