Będą podwyżki w przedszkolach z gminy Kolbuszowa? Wzrosnąć ma pewien dodatek

Przedszkolaki z Weryni wygrały ważny konkurs

Wszystko wskazuje na to, że w przedszkolach na terenie gminy Kolbuszowa będą podwyżki płac. Zapowiedział to burmistrz Jan Zuba. Wzrosnąć ma dodatek za wychowawstwo.

O podwyżki dla nauczycielek w przedszkolach na ostatniej sesji Rady Miejskiej apelowała radna Barbara Szafraniec:
Dodatek wychowawczy

– W związku z konstruowaniem budżetu na przyszły rok chciałabym prosić o rozważanie propozycji dotyczącej podniesienia dodatku wychowawczego dla nauczycieli przedszkolnych.

– Chciałabym uświadomić że ich pensum wynosi 25 godzin dla dzieci od 3 do 5 lat, a dla sześciolatków – 22 godziny. A więc jest to dużo pracy, więcej niż w szkole podstawowej czy średniej – oświadczyła.

Barbara Szafraniec szefową komisji oświaty
Radna Barbara Szafraniec.
Dużo pracy w przedszkolach

Radna podkreśliła, że przedszkolanki mają bardzo odpowiedzialną pracę.

– Opiekując się dziećmi, muszą one reagować na bardzo różne sytuacje, w tym zdrowotne i rodzinne. Nauczycielka w przedszkolu to taka druga mama, która dodatkowo ma pełną gamę obowiązków dydaktycznych: realizację programu, organizację różnych wydarzeń i imprez, prowadzenie obserwacji i analizowanie gotowości szkolnej.

– Systematycznie doskonalą się, żeby sprostać różnorodnym trudnościom w zakresie wychowania  naszego najmłodszego pokolenia.
– Przedszkolanki mają w grupie 25 dzieci, gdzie klasy w szkołach niejednokrotnie są znacznie mniejsze. A więc ich praca naprawdę jest bardzo trudna. Tymczasem mich dodatek wychowawczy wynosi 150 zł przy średniej pensji 3 371 zł. Z tego co pamiętam w szkołach podstawowych wynosi on 350 zł. Wobec tego proszę o wyrównanie obu tych kwot do jednego poziomu – postulowała.

Burmistrz obiecuje

W odpowiedzi burmistrz Jan Zuba obiecał, że przygotuje projekt podwyżek. Ma on wejść w życie od 1 stycznia 2024 roku.

– Pochylimy się nad tym. Jako administracja przygotujemy jakąś propozycję – tak żeby w tym roku przyjąć uchwałą nową regulację – zapewnił.
Dodatek za wychowawstwo przysługuje nauczycielowi, któremu powierzono sprawowanie funkcji wychowawcy klasy. Wynika to z ustawy Karta Nauczyciela.

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.