W tym roku Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni, obchodzi swoje 75-lecie. Z tej okazji placówka opublikowała zdjęcia wszystkich swoich obecnych uczniów.
Początków ZSA-E należy szukać w listopadzie 1946 roku, kiedy to w pałacu Tyszkiewiczów działalność rozpoczęło Gimnazjum Gospodarstwa Wiejskiego.
Krótka historia
Sale lekcyjne urządzono na parterze, na pierwszym piętrze mieścił się internat dla dziewcząt i mieszkania „dyrektorskie”. Salę balową zmieniono w świetlicę.
Nie było łatwo. Budynki były zniszczone, brakowało podstawowego wyposażenia, nie było pomocy naukowych. W 1948 roku gimnazjum zmieniono na Państwowe Liceum Rolnicze w Weryni.
W lutym 1953 roku szkoła została przekształcona w Państwowe Technikum Rolnicze z pięcioletnim cyklem nauczania. Jesienią 1961 roku rozpoczęto budowę obecnej siedziby szkoły. Prace trwały trzy lata. Była to pierwsza nowo wybudowana szkoła rolnicza w województwie. Powstawały nowe kierunki kształcenia, pracownie, kwitło gospodarstwo rolne.
Szkoła rolnicza
W 1976 roku decyzją wojewody rzeszowskiego utworzono Zespół Szkół Rolniczych w Weryni. W skład placówki weszły także szkoły rolnicze z miejscowości: Bukowiec, Kolbuszowa Górna, Lipnica, Nienadówka, Górno, Raniżów, Kamień i Trzeboś.
Zespół Szkół Rolniczych:
- Technikum Hodowlane 5-letnie,
- Zasadnicza Szkoła Rolnicza,
- Zasadnicza Szkoła Ogrodnicza,
- Technikum Rolnicze 3-letnie,
- Policealne Studium Rolnicze,
- Zasadnicza Szkoła Mechanizacji Rolnictwa,
- Zasadnicza Szkoła Hodowlana,
- Zaoczne Technikum Rolnicze 3-letnie,
- Zaoczne Średnie Studium Rolnicze.
Od 1 września 2002 roku placówka nosi nazwę Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych. Zmienił się też rolniczy profil szkoły. Zastąpiły go nowoczesne kierunki kształcenia dostosowanymi do aktualnych zainteresowań uczniów i potrzeb na rynku pracy.
ZSA-E w Weryni tworzą:
- czteroletnie Technikum (technik architektury krajobrazu, technik ekonomista, technik żywienia i usług gastronomicznych),
- pięcioletnie Technikum (technik architektury krajobrazu, technik ekonomista, technik eksploatacji portów i terminali, technik żywienia i usług gastronomicznych)
- Szkoła Branżowa I stopnia (kucharz, monter sieci i instalacji sanitarnych).