Zmiany w regulaminie strefy płatnego parkowania

Więcej kasy z mandatów niż z płatnego parkowania

Rada Miejska na ostatniej swej sesji zmieniła regulamin korzystania ze strefy płatnego parkowania na kolbuszowskim Rynku. Co się zmieni?
Grzegorz Dzimiera, komendant Straży Miejskiej, tłumaczył, że modyfikacja funkcjonowania strefy płatnego parkowania są wynikiem analiz.

– Zmiany w regulaminie wynikają z problemów, z jakimi tam się spotykaliśmy. Nie pociągają za sobą skutków finansowych dla budżetu gminy. Mają na celu ułatwienie korzystania z tego miejsca przez osoby uprawnione – wyjaśniał.

Z włączonym silnikiem

Pierwsza zmiana dotyczy zaparkowanych pojazdów z uruchomionym silnikiem.

– Nowy zapis zakazuje postoju bez pobrania biletu pojazdów z uruchomionym silnikiem. Dotychczas zdarzały się przypadki, że kierujący nie gasił auta, w tym czasie osoba mu towarzysząca dokonywała na przykład zakupów. Bywało też tak, że kierowca na widok osoby kontrolującej uruchamiał silnik i nie pobierał biletu. Chcemy to doprecyzować.

– Kontroler bowiem nie ma żadnych uprawnień na podstawie, których mógłby wyciągać sankcje wobec parkującego z włączonym silnikiem. On nie może go ukarać mandatem, nie może też sporządzić wniosku do kolegium. Jedynym wyjściem jest wzywanie policji bądź Straży Miejskiej, ale zanim funkcjonariusze znajdą się na miejscu, to kierowca najczęściej odjeżdża, a kontroler nie ma prawa go zatrzymać – zaznaczył komendant.
Niepełnosprawni

Kolejna modyfikacja dotyczy posiadaczy niebieskiej karty parkingowej, czyli osób niepełnosprawnych. Dokument, który wydaje Starostwo Powiatowe, obowiązuje na terenie całej Unii Europejskiej.

– Chcielibyśmy doprowadzić do tego, żeby ta karta była podstawą do parkowania na terenie naszej strefy. Taka osoba nie będzie musiała się już do nas zgłaszać po identyfikator. Nie będzie musiała się też pamiętać o przedłużaniu tego dokumentu co roku, bo karta parkingowa jest ważna maksymalnie przez pięć lat. Tym samym znika obowiązek przypisywania tych osób do określonego pojazdu – podkreśla Dzimiera.

Następna zmiana jest wyjściem naprzeciw honorowym dawcom krwi i kobietom w ciąży.

 – Wystawia im się odrębny identyfikator zawierający tylko dane osobowe posiadacza karty. Tutaj chodzi o to, żeby nie przypisywać tych osób do określonego pojazdu. Mają one uprawnienia do bezpłatnego parkowania, więc nie ma znaczenia jakim poruszają się pojazdami. Legitymacja honorowego dawcy krwi jest ważna dożywotnio. Jeśli chodzi o kobiety w stanie błogosławionym, to ważność takiego identyfikatora wynika z karty ciąży.

Pół godziny za darmo

Skorzystają też „służby specjalne”.

– Chodzi o znakowane pojazdy: policji, straży miejskiej, pogotowia energetycznego i gazowego, służb miejskich itd. Dla tych samochodów nie będziemy wydawać identyfikatorów. Ich rolę spełniać będą dowody rejestracyjne. Trudno, kiedy czas pili, dopominać się od tych służb identyfikatorów – przekonywał komendant.
Strefa płatnego parkowania na kolbuszowskim Rynku obowiązuje w dni robocze w godzinach 9-17. Stawka za każdą godzinę postoju wynosi złotówkę. Opłaty uiszczane są w trzech urządzeniach: dwóch we wschodniej części placu, jednym w zachodniej. Od początku funkcjonowania strefy jest możliwość darmowego parkowania na 30 minut.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.