„Wołyń” w kinach – film z kolbuszowskim akcentem

Zobacz "Wołyń" - film kręcony w skansenie

Dziś (07.10) w kinach swoją premierę będzie miał „Wołyń” – pierwsza produkcja, która opowiada o rzezi na Polakach dokonanych przez ukraińskich zwyrodnialców. Część scen do filmu kręcono w kolbuszowskim skansenie z udziałem miejscowych statystów.

– Dla nas to wyjątkowa sytuacja. W ubiegłym roku nasz skansen zamienił się w plan filmowy, którym dowodził pan Wojciech Smarzowski. Jest to reżyser wybitny i absolutnie wyjątkowy, dlatego jesteśmy bardzo dumni, że właśnie u nas powstała cześć zdjęć do tej najważniejszej premiery filmowej ostatnich lat – mówi Kinga Bielec z Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. – Zapraszam na film „Wołyń” do kina „Zorza” w Rzeszowie, z którym nawiązaliśmy współpracę. Tam przed projekcją,  wyemitowana zostanie nasza skansenowska impresja. Zapraszam też na do mieleckiej „Galaktyki”, które jest kinem z duszą.
„Wołyń” opowiada ludobójstwie na polskiej ludności, której w latach 1943-44 dopuścili się Ukraińcy. Mordowali oni w okrutny sposób. Historycy wyliczyli około 380 wymyślnych tortur. Liczby ofiar dokładnie nie oszacowano. Ale mówi się, że mogło być ich ponad 100 tysięcy.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.