Wiemy, kiedy w kinach pojawi się „Kos” – superprodukcja, która powstała w Kolbuszowej

Wiemy, kiedy w kinach pojawi się "Kos" - superprodukcja, która powstała w Kolbuszowej

Znamy datę kinowej premiery polskiej superprodukcji historycznej „Kos”, która powstawała między innymi w skansenie w Kolbuszowej i w Wilczej Woli. Pojawił się też nowy zwiastun filmu.

W polskiej kinematografii dawno nie było filmu zrealizowanego z tak dużym rozmachem. Jego budżet opiewał na ponad 22 mln zł.  

Podczas 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni „Kos” zdobył w sumie aż dziewięć nagród. Poza Złotymi Lwami były to statuetki za najlepsze: charakteryzację, montaż oraz drugoplanową rolę męską.

„Kos” w reżyserii Pawła Maślony powstawał na terenie skansenu w czerwcu 2022 roku.

Miesiąc wcześniej producenci filmu szukali w Kolbuszowej i okolicy statystów do ról: chłopów, chłopek, szlachciców, szlachcianek, dam dworu mieszczanek oraz magnatów.

Akcja filmu rozpoczyna się wiosna 1794 roku. W Polsce wrze. Do kraju wraca Tadeusz „Kos” Kościuszko. Planuje wzniecić powstanie przeciwko Rosjanom, mobilizując do tego szlachtę i chłopów. Towarzyszy mu przyjaciel, Domingo. Tropem Kościuszki podąża rotmistrz, Dunin.

Wiemy, kiedy w kinach pojawi się "Kos" - superprodukcja, która powstała w Kolbuszowej

W tym samym czasie młody chłop, Ignac marzy o nadaniu herbu i majątku przez swojego rodzica. Ten przed śmiercią uwzględnia go w testamencie…

W filmie „Kos” zobaczymy takie aktorskie gwiazdy jak: Jacek Braciak (Kościuszko), Robert Więckiewicz (Dunin), Bartosz Bielenia, Andrzej Seweryn oraz Agnieszka Grochowska.

Wiemy, kiedy w kinach pojawi się "Kos" - superprodukcja, która powstała w Kolbuszowej - foto nr 2.

„Kos” do polskich kina ma trafić 26 stycznia 2024 roku. Następnie superprodukcja ma się pojawić także na platformie SkyShowtime.

Wcześniej jednak, już w tę niedzielę (31.12) i poniedziałek (01.01), w wybranych miejscach na terenie kraju odbędą się specjalne pokazy filmu. Na Podkarpaciu „Kosa” będzie można obejrzeć w Rzeszowie, w Multikinie.

Już teraz w sieci pojawił się nowy, obszerny zwiastun tej wyjątkowej produkcji.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.