Walczą o rezerwat przyrody w Dolinie Smarkatej

Walczą o "Dolinę Smarkatej" w powiecie kolbuszowskim

W piątek (07.10), o godzinie 17 w Samorządowym Ośrodku Kultury w Cmolasie odbędzie się prezentacja walorów projektowanego rezerwatu przyrody „Dolina Smarkatej”. Ma on znajdować się na pogranicza gmin Cmolas i Majdan Królewski.




Organizatorem jutrzejszego wydarzenia w SOK Cmolas jest Podkarpackie Towarzystwo Przyrodnicze „Wolne Rzeki”. W programie: otwarcie wystawy fotograficznej, a także prezentacje filmu i albumu zdjęć. Ten ostatni zostanie bezpłatnie przekazany uczestnikom spotkania. Wstęp jest wolny.

Smarkata to dopływ Trześniówki o długości 17 km, który dotyka pogranicza gmin Cmolas i Majdan Królewski. Jego źródła znajdują się w Hadykówce.

Płynie na północny zachód przez Puszczę Sandomierską. Smarkata jest rzeką o wodach wysokiej klasy czystości. W jej dolinie występują przepiękne starorzecza i torfowiska.




PTP „Wolne Rzeki” proponuje utworzenie tam rezerwatu przyrody o powierzchni 198 hektarów, obejmującego siedmiokilometrowy odcinek Smarkatej. Stwierdzono tam występowanie ponad trzysta gatunków zwierząt, roślin, śluzowców i grzybów, w tym objętych ścisłą ochroną.

Jednym z najważniejszych chronionych gatunków występujących w Smarkatej jest rak szlachetny Astacus astacus – rodzimy gatunek raka, coraz rzadziej spotykany w całej Polsce.

– Nasz wniosek o utworzenie rezerwatu pozytywnie zaopiniowały Wody Polskie, pozytywnie odnosi się do niego również Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie. Na ten moment jedyną instytucją blokującą utworzenie rezerwatu przyrody jest Nadleśnictwo Nowa Dęba – przekazuje stowarzyszenie „Wolne Rzeki”.




Walczą o rezerwat przyrody w Dolinie Smarkatej

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.




Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.