W Weryni powstaje mural Józefa Batorego [FOTO]

W Weryni powstaje mural Józefa Batorego [FOTO]

Na ścianie sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Weryni powstaje mural patrona placówki – kpt. Józefa Batorego. Przedsięwzięcie realizowane jest we współpracy rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej i Urzędu Miejskiego.

Wykonawcą muralu jest Arkadiusz Andrejkow, 36-letni artysta z Sanoka. Jest on absolwentem Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Ma on w swoim dorobku wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych. Uprawia malarstwo, rysunek i street art.
Hołd dla kpt. Batorego

Murale wykonuje od 2017 roku. Najwięcej takich prac wykonał na Podkarpaciu, zwłaszcza w okolicach Sanoka. Od pewnego czasu pracuje przy muralu kpt. Józefa Batorego na ścianie sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Weryni.

Józef Batory urodził w 1914 roku w Weryni. Maturę zdał w Prywatnym Gimnazjum w Kolbuszowej. W 1937 r. rozpoczął studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przerwała je wojna. Od jesieni 1945 r. był łącznikiem organizacji „Wolność i Niezawisłość”. W 1947 r. został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa. Po trwającym trzy lata brutalnym śledztwie został skazany na śmierć.

Ciała zamordowanych zakopano w nieznanym miejscu. Do tej pory ich nie odnaleziono. W 1994 r. na cmentarzu parafii p.w. Wszystkich Świętych w Kolbuszowej odbył się symboliczny pogrzeb Józefa Batorego. Uroczystość poświęcono też jego bratu Augustowi, który jako żołnierz Armii Krajowej poległ w czasie akcji „Burza”. Inny z braci Batorych – Stefan trafił do łagru w Stalinogorsku.
Galeria zdjęć

W Weryni powstaje mural Józefa Batorego [FOTO]

W Weryni powstaje mural Józefa Batorego [FOTO]

W Weryni powstaje mural Józefa Batorego [FOTO]

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.