W powiecie trwa odstrzał dzików. „To walka z ASF”

W powiecie trwa odstrzał dzików. "To walka z ASF"

W lesie, w okolicy Przedborza, wzdłuż drogi na Sędziszów Młp pojawiła się siatka. Ma ona chronić przed ASF. W walkę z tym śmiercionośnym wirusem zaangażowali się między innymi myśliwi, którzy wybijają dziki.

ASF, czyli Afrykański Pomór Świń, na teren Podkarpacia dotarł rok temu. W sąsiednim powiecie mieleckim po raz pierwszy wykryto go na początku czerwca 2021 roku u dwóch padłych dzików.




Jeśli wirus rozprzestrzeni się, ucierpią przede wszystkim hodowcy trzody chlewnej, bo śmiertelność w tym przypadku zawsze wynosi sto procent.

Objawy ASF u świń to: brak apetytu, zapalenie spojówek, kaszel, pienisty wypływ z nosa, biegunka, wymioty. Mogą również wystąpić drgawki.

Bartłomiej Peret, nadleśniczy Nadleśnictwa Kolbuszowa, poinformował, że ogrodzenie w lesie wzdłuż drogi na Sędziszów Małopolski, ma właśnie związek z ochroną przed ASF. Zabezpieczenie to chronią także dzikie zwierzęta i kierowców przed kolizjami.

W powiecie trwa odstrzał dzików. "To walka z ASF"




W powiecie trwa odstrzał dzików. "To walka z ASF"
W powiecie trwa odstrzał dzików. "To walka z ASF"

– Niestety problem ASF nadal jest dość duży. Ma to związek z tym, że są dziki z wirusem, które nie padają. Nie wiadomo, czy one zarażają czy nie. Zaangażowanie, szczególnie myśliwych jest tu bardzo duże. Odbywają się odstrzały sanitarne, jest to praca głównie w nocy. W ten sposób eliminuje się osobniki, które mogą być potencjalnie nosicielami – mówi nadleśniczy.




Ochrona się przed ASF

  • Zakaz wprowadzania do chlewni świń z nieznanych źródeł.
  • Zabezpieczenie budynku, w którym znajdują się świnie, przed dostępem zwierząt wolno żyjących oraz domowych.
  • Utrzymywanie świń w odrębnych, zamkniętych pomieszczeniach, w których są utrzymywane tylko świnie, mających oddzielne wejścia oraz niemających bezpośredniego przejścia do innych pomieszczeń, w których są utrzymywane inne zwierzęta kopytne.
  • Zakaz wchodzenia na teren gospodarstwa osób postronnych. Wykonywanie czynności związanych z obsługą świń wyłącznie przez osoby, które wykonują te czynności tylko w danym gospodarstwie. Stosowanie przez osoby wykonujące czynności związane z obsługą świń, przed rozpoczęciem tych czynności, środków higieny niezbędnych do ograniczenia ryzyka szerzenia się afrykańskiego pomoru świń, w tym mycie i odkażanie rąk oraz oczyszczanie i odkażanie obuwia, a także używanie odzieży ochronnej oraz obuwia ochronnego przeznaczonego wyłącznie do wykonywania tych czynności.
  • Zakaz wjazdu na teren gospodarstwa wszelkich pojazdów, a szczególnie samochodów zakładów mięsnych oraz firm utylizacyjnych.
  • Wyłożenie mat dezynfekcyjnych przed wejściami do pomieszczeń, w których są utrzymywane świnie, i wyjściami z tych pomieszczeń, przy czym szerokość wyłożonych mat powinna być nie mniejsza niż szerokość danego wejścia lub wyjścia, a długość – nie mniejsza niż 1 m, a także stałe utrzymywanie tych mat w stanie zapewniającym utrzymanie skuteczności działania środka dezynfekcyjnego.




  • Bezwzględny zakaz stosowania tzw. „zlewek”. Karmienie świń paszą zabezpieczoną przed dostępem zwierząt wolno żyjących.
  • Zakaz wprowadzania na teren gospodarstwa upolowanych/padłych dzików lub wyposażenia służącego do polowań na dziki.
  • Zakaz wykorzystywania słomy lub zielonki zebranych z pól, na których przebywają dziki.
  • Zrezygnowanie z uczestnictwa w polowaniach na dziki przez właścicieli i pracowników chlewni.
  • Utrzymywanie świń w zamkniętych pomieszczeniach (drzwi) i dbałość o to aby w oknach były zamontowane siatki ochronne; chroniące przed ewentualnym świadomym wrzuceniem do chlewni materiału zakaźnego.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.




Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.