W niedzielę pojadą pierwsze pociągi elektryczne

Elektryfikacja linii kolejowej nr 71 jest już na finiszu

W niedzielę (12.12) na linii kolejowej nr 71 Ocice – Rzeszów przez Kolbuszową, Cmolas i Majdan Królewski, pojadą pociągi elektryczne. Oznacza to korzyści dla środowiska, a dla nas – komfort w podróżowaniu.
Pociągi elektryczne pojawią się dzięki zrealizowanej elektryfikacji linii kolejowej nr 71.  Wedle zapowiedzi, ma być ona ostatnim  krokiem na drodze do uruchomienia szybkiego połączenia na trasie Rzeszów – Warszawa, na co mieszkańcy Podkarpacia, w tym i powiatu kolbuszowskiego, czekają od lat.

Dzięki temu do stolicy kraju pojedziemy pociągiem w zaledwie 3,5 godziny. Przedsięwzięcie kosztowało 67 mln zł, całość z budżetu państwa.

W niedzielę pojadą pierwsze pociągi elektryczne
Zelektryfikowana linia kolejowa nr 71 w Kolbuszowej.
Elektryfikacja odbywała się etapowo. Na początku na 1300 stalowych słupach rozwieszono sieć trakcyjną, potem przystąpiono do pozostałych prac.

Energię elektryczną zapewnią podstacje trakcyjne w: Chmielowie, Nowej Dębie, Cmolasie, Widełce i Rzeszowie. By zapewnić rozkładowe kursowanie pociągów, roboty prowadzono głównie nocą.

Przypomnijmy, że w 2019 roku na stacji w Majdanie Królewskim wybudowano mijankę. Dzięki temu zwiększyła się przepustowość trasy. Na tamtejszym przystanku przygotowano też nowy peron.

Elektryfikacja zapewni dogodniejsze połączenia między Rzeszowem a Warszawą przez Sandomierz, Skarżysko-Kamienną i Radom oraz przez Tarnobrzeg i Lublin.
Pierwsze pociągi elektryczne pojawią się już w niedzielę (12.12). Zatem już teraz warto zajrzeć na portalpasazera.pl i sprawdzić rozkład jazdy.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.