W Lipnicy młoda kobieta zasłabła podczas kąpieli

Natknęła się na zwłoki mężczyzny na leśnej drodze

Wczoraj w Lipnicy 17-latka zasłabła podczas kąpieli. Prawdopodobnie zatruła się tlenkiem węgla. Na szczęście jej wołanie usłyszał brat, który zaalarmował domowników.

Kolbuszowscy policjanci interweniowali w Lipnicy wczoraj około godziny 22:30. Na miejscu strażacy udzielali pomocy 17-letniej kobiecie.




Zatrucie w Lipnicy

Ze wstępnych ustaleń mundurowych wynika, że zasłabła ona podczas kąpieli i zaczęła wołać domowników o pomoc. Wołanie dziewczyny usłyszał jej brat, który zaalarmował rodzinę. Domownicy pomogli jej wyjść z łazienki i wezwali pomoc.

Jak ustalono, w łazience, gdzie kąpała się kobieta zamontowany był piecyk gazowy. Na miejscu pracowali miejscowi strażacy, którzy sprawdzili pomieszczenia specjalistycznym czujnikiem.

Rodzice z 17-latką pojechali na badania. Policjanci wyjaśniają okoliczności tego zdarzenia.

Tlenek węgla powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze.




Ma silne własności toksyczne. Gromadzi się głównie pod sufitem, bo ma mniejszą gęstość od powietrza.

Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że jest on gazem niewyczuwalnym zmysłami człowieka. Jest bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku. Głównym źródłem zatruć jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych.

Wadliwe działanie przewodów może wynikać z:

  • ich nieszczelności,
  • braku konserwacji, w tym czyszczenia,
  • wad konstrukcyjnych,
  • niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności,
  • z wymiany starych okien i drzwi na nowe.

Jak uniknąć zaczadzenia?

  • Przeprowadzać kontrole techniczne, sprawdzać szczelność przewodów kominowych, systematycznie je czyścić.
  • Użytkować sprawne techniczne urządzenia, w których odbywa się proces spalania, zgodnie z instrukcją producenta.




  • Stosować urządzenia posiadające stosowne dopuszczenia w zakresie wprowadzenia do obrotu; w sytuacjach wątpliwych należy żądać okazania wystawionej przez producenta lub importera urządzenia tzw. deklaracji zgodności, tj. dokumentu zawierającego informacje o specyfikacji technicznej oraz przeznaczeniu i zakresie stosowania danego urządzenia.
  • Nie zaklejać i nie zasłaniać w inny sposób kratek wentylacyjnych.
  • W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdzić poprawność działania wentylacji, ponieważ nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację,
  • Systematycznie sprawdzać ciąg powietrza, np. poprzez przykładanie kartki papieru do otworu bądź kratki wentylacyjnej; jeśli nic nie zakłóca wentylacji, kartka powinna przywrzeć do otworu lub kratki.
  • Często wietrzyć pomieszczenie, w których odbywa się proces spalania (kuchnie, łazienki wyposażone w termy gazowe), a najlepiej zapewnić, nawet niewielkie, rozszczelnienie okien.




Mniej szczęście niż młoda mieszkanka Lipnicy miało małżeństwo z Wojkowa, w powiecie mieleckim, które również w niedzielę zatruło się tlenkiem węgla z nieszczelnego pieca. Kobieta zmarła, jej mąż w stanie ciężkim trafił do szpitala, gdzie walczy o życie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.




Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.