W Kolbuszowej wyłączono fontanny i kurtynę wodną. Powód? Zagrożenie legionellą

Dzieci pokochały fontannę na Bulwarach [WIDEO]

Urząd Miejski w Kolbuszowej podjął decyzję o wyłączeniu fontann i kurtyny wodnych na Rynku oraz Bulwarach Nad Nilem. Ma to związek z wzrostem zakażeń legionellą w regionie

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie poinformowała dziś o trzech kolejnych zgonach osób zakażonych legionellą. Łącznie nie żyje 11 osób, u których wykryto tę bakterię.
Na terenie Rzeszowa pobrano 105 próbek wody z instalacji, a osiem w powiatach ościennych. 17 sierpnia 2023 roku sanepid miał informacje o 11 potwierdzonych przypadkach zakażeń legionellą w Rzeszowie i czterech w powiecie rzeszowskim.

Dodajmy, że legionellą nie można zarazić się od człowieka albo pijąc wodę, w której znajduje się bakteria. Do zakażenia dochodzi podczas wdychania aerozolu, który powstał ze skażonej wody.

Bakterie legionelli wywołują Legionellozę. Jest ona typem ciężkiego zapalenia płuc. Zwykle rozpoczyna się od gorączki, dreszczy, bólu głowy i bólu mięśni.
Następnie pojawia się suchy kaszel i problemy z oddychaniem, które mogą przechodzić w ciężkie zapalenie płuc. Występuje także biegunka i wymioty, a u około połowy – dezorientacja lub halucynacje.

Większość chorych wymaga hospitalizacji i leczenia antybiotykami. Do rozpoznania choroby konieczne jest wykonanie specjalnych testów laboratoryjnych.

W związku z tym Urząd Miejski w Kolbuszowej zdecydował o wyłączeniu fontann i kurtyny wodnej.

– Informujemy, że w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców w dniu dzisiejszym (28.08) wyłączone do odwołania zostały kurtyny wodne oraz fontanny miejskie na Rynku i na Bulwarach w Kolbuszowej. Decyzja ta podyktowana jest wzrostem zakażeń legionellą w naszym regionie. Działania te mają charakter wyłącznie prewencyjny – przekazał magistrat.
Fontanna na Rynku.Jutro w Kolbuszowej otwierają ogródki piwne

Kurtyna wodna na Bulwarach Nad Nilem.
Magiczna fontanna na bulwarach [ZDJĘCIA]

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.