Upamiętnią Stanisława Serafina z Dzikowca

Upamiętnią Stanisława Serafina z Dzikowca

W czwartek (20.10) w Dzikowcu odbędą się uroczystości poświęcone postaci kaprala Stanisława Serafina, którego  śmiercią żyła przedwojenna Polska.

Pochodził z Dzikowca, wychował się w rodzinie chłopskiej.  W marcu 1938 roku jako żołnierz Korpusu Ochrony Pogranicza zginął w strzelaninie na granicy polsko-litewskiej. Nazwano to „incydentem.”




O śmierci Stanisława Serafina pisały media na świecie. Do Dzikowca przyjechał premier Felicjan Sławoj Składkowski. Odsłonił tam pomnik kaprala i odznaczył jego rodziców Złotymi Krzyżami Zasługi. Ojcu dodatkowo wręczył Złoty Krzyż Zasługi nadany jego synowi pośmiertnie przez prezydenta RP.

Przed wyjazdem premier uczestniczył w skromnym poczęstunku w domu zarządu gminnego. Tu przedstawiciel KOP wręczył ojcu Stanisława Serafina podarunek pieniężny w kwocie tysiąca złotych zebrany ze składek oficerów Korpusu.

Uroczystości związane z upamiętnieniem kaprala odbędą się w czwartek (20.10) w Dzikowcu. O godzinie 10 odbędzie się złożenie, kwiatów pod pomnikiem zlokalizowanym obok kościoła.

Następnie w Dworku Błotnickich odbędą się między innymi projekcja filmu „W obronie granicy” i otwarcie wystawy. Będą również prelekcje naukowe:




  • „Incydent z marca 1938 r. na tle stosunków polsko-litewskich” – dr Jerzy Mańka,
  • „Stanisław Serafin i jego przodkowie” – mgr Wojciech Mroczka.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.




Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.