W poniedziałek (06.01) przez Kolbuszową przejdzie Orszak Trzech Króli. Z pewnością będzie to duże wydarzenie. Należy więc spodziewać się utrudnień w ruchu drogowym.
Orszak Trzech Króli to stosunkowo nowa, ale szybko zyskująca na popularności tradycja w Polsce.
Polega to na barwnym pochodzie ulicami, podczas którego monarchowie, często jadący na koniach, zmierzają do symbolicznej stajenki, aby uroczyście oddać pokłon nowo narodzonemu Jezusowi.
Orszak Trzech Króli
Uczestnicy orszaku śpiewają kolędy, noszą kolorowe papierowe korony i często przebierają się w stroje nawiązujące do postaci biblijnych.
W trakcie pochodu odgrywa się sceny związane z narodzeniem Chrystusa, co nadaje wydarzeniu charakter edukacyjny i religijny. Inicjatywa zazwyczaj mocno angażuje lokalne społeczności.
Nie inaczej było rok temu w Kolbuszowej, kiedy to po raz pierwszy ulicami miasta przeszedł Orszak Trzech Króli, a wraz z nim tłumy mieszkańców.
Tłumy kolbuszowian
Przeczytasz o tym w artykule: Tłumy kolbuszowian na Orszaku Trzech Króli [ZDJĘCIA, WIDEO].
W tym roku program wydarzenia jest podobny. W poniedziałek (06.01), a więc w Święto Trzech Króli barwny korowód ruszy o godz. 12.30 z placu przy kościele pw. św. Brata Alberta.
Następnie Orszak przejdzie ulicą Obrońców Pokoju. Po drodze uczestnicy wydarzenia odegrają sceny biblijne. Metą pochodu będzie Rynek. Tam odbędzie się wspólne kolędowanie i poczęstunek.
Utrudnienia w ruchu
Na czas przemarszu (do godz. 14.30) zablokowane zostaną ulica Obrońców Pokoju i okolice Rynku. Ruchem kierować będą policjanci.
Organizatorzy proszą, aby na uroczystości mieszkańcy przyszli pieszo, ponieważ cały parking przy kościele parafialnym pw. św. Brata Alberta przeznaczony będzie dla uczestników wydarzenia.
W związku z wydarzeniem od godz. 20 w niedzielę (05.01) do godz. 16 w poniedziałek (06.01) nie będzie można stawiać pojazdów na wschodniej części kolbuszowskiego Rynku.